ŚLĄSK CIESZYŃSKI, ZIEMIA RACIBORSKA I MORAWY - Pomysły na Wycieczki Poza Utartym Szlakiem 🇵🇱 🇨🇿
Odwiedzamy polsko- czeskie pogranicze: Śląsk Cieszyński, Ziemię Raciborską i Morawy.
Naszą podróż rozpoczynamy w Rudach koło Raciborza na Górnym Śląsku pokazując historię kolei wąskotorowej oraz pocysterski zespół klasztorno- pałacowy.
Do cystersów w przeszłości należały Żory. Odwiedzamy muzeum miejskie w Żorach.
Stamtąd wyruszamy do Domy Przyrodnika w Hażlachu oraz Beskidzkiego Domu Zielin w Brennej. Odwiedzamy również Jastrzębie-Zdrój. Stamtąd jedziemy do Ostrawy, pokazując ostrawską katedrę, Zamek Śląsko-Ostrawski w Ostrawie oraz Landek Park z dawną kopalnią Anzelm.
ŚLĄSK CIESZYŃSKI, ZIEMIA RACIBORSKA I MORAWY - Pomysły na Wycieczki Poza Utartym Szlakiem - to film, w którym pokazujemy atrakcje przyrodnicze, zabytki techniki, obiekty zabytkowe po polskiej i czeskiej stronie granicy. Znajdziecie tu inspiracje na weekendowe wyjazdy w miejsca poza utartym szlakiem, które warto odwiedzić.
Tematy:
00:00 Rozpoczynamy podróż
01:02 Zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach
04:13 Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach
09:31 Żory – Muzeum Miejskie
11:10 Jastrzębie-Zdrój
14:40 Hażlach – Dom Przyrodnika
16:10 Brenna – Dom Zielin
18:04 Sporty zimowe w Beskidach
18:35 Łomna Dolna URSUS
19:44 Ostrawa i Zamek Śląskoostrawski
24:45 Muzeum Górnictwa w Ostrawie
26:25 Ostrawa – katedra
28:10 Zakończenie naszej podróży po pograniczu
Sporty zimowe w Beskidach - dowiedz się więcej na stronie:
Materiał powstał na zlecenie Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” oraz Moravian – Silesian Tourism, sp. z o.o. w ramach promocji projektu „Pogranicze Śląsko – Morawskie”.
Tu nas znajdziesz:
📌 FACEBOOK:
📌 BLOG:
📌 INSTAGRAM:
📌 TIKTOK:
#krainagórnejodry #śląskcieszyński
2023 SlowTravel.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Zmienianie, kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez pisemnej zgody autorów jest zabronione.
Marynowy
Marynowy
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
█▬█ █ ▀█▀ | Skład specjalny (ToWos!!) | 163 035-9 + 753 774-9 ČD Cargo + Metro Škoda Varsovia!!!
163 035-9 oraz 753 774-9 prowadzą jedeną z 37 jednostek serii šᴋᴏᴅᴀ ᴠᴀʀsᴏᴠɪᴀ i przyjeżdżają przez stację Kuźnia Raciborska.
Nagranie z 15.08.22r.
Województwo śląskie, Polska | Miasto Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice | Wideo z drona 4k
Województwo śląskie, Polska. Turyści planujący wizytę w Polsce, spacery po zapadających w pamięć miejscach, powinni zapoznać się z informacjami wideo, które ułatwią im organizację trasy i zwiedzanie różnych ciekawych miejsc. Wideoprzegląd zabytków województwa śląskiego został nakręcony w jakości 4k (w całości, realistycznie oddaje obraz), a uniesiony dron, z lotu ptaka, przekaże niesamowite filmy krajobrazów, gór i parków krajobrazowych.
informacje ogólne
Województwo śląskie uważane jest za najbardziej wysunięte na południe i jest położone dość korzystnie, gdyż graniczy z sąsiednimi krajami - Słowacją i Czechami, co pozwala mu być tranzytowym regionem turystycznym. Region Śląska to połączenie kultur i tradycji sąsiednich krajów oraz Austrii, a miejscowi porozumiewają się etnicznym dialektem. Jeśli chodzi o gospodarkę, turystyka i produkcja rolna są dość dobrze rozwinięte, ale większość ludności jest zaangażowana w przemysł metalurgiczny i górniczy.
Kapitał
Stolicą województwa śląskiego jest miasto Katowice - mieszanka przemysłu ciężkiego (węgiel) z różnymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi. Metropolia uznawana jest za „Miasto Muzyki”, gdzie odbywają się liczne konkursy, koncerty, miejsca projekcji filmowych, posiada status „twórczego w muzyce” i jest wpisana na listę UNESCO. Atutem Katowic jest również obecność dużej ilości zieleni i stawów w parkach, w których mogą wypocząć rodziny z dziećmi. A Rynek uważany jest za miejsce historyczne, gdzie w architekturze miesza się historyczność i nowoczesność.
Przyroda (krajobrazy, piękne miejsca)
Ponieważ województwo śląskie położone jest głównie na równinach górskich, dominują tu drzewa liściaste, liczne stawy i jeziora. Jedną z atrakcji przyrodniczych jest góra Pilsko ze stromym stokiem narciarskim. Dla turystów interesujące może być również odwiedzenie gór Beskidu Żywieckiego i Beskidu Szłońskiego, gdzie znajdują się lokalne ośrodki narciarskie: Wisła, Brenna, Ustroń. A w parkach krajobrazowych: Beskidu Rudzkiego, Beskidu Śląskiego, Stawskiego jest wiele atrakcji - jazda rowerem po ścieżkach rowerowych, szlakach górskich, a także wypoczynek nad jeziorami z wodami mineralnymi.
Główne miasta: Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice
Stolica Katowice słynie z kultury muzycznej, gdzie odbywają się różne festiwale i koncerty. Wśród historycznych miejsc wyróżniają się budynki Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego oraz zbudowany na metalowej ramie wieżowiec o 14 kondygnacjach.
Częstochowa położona nad brzegiem Warty słynie z muzeów, teatrów i katedry, w której przechowywany jest cudowny obraz Matki Bożej.
Sosnowiec to małe, przytulne, zielone miasteczko, ale jednocześnie z potężnym przemysłem węglowym i prężnie działającymi fabrykami.
Gliwice to skrzyżowanie wszystkich ważnych autostrad w Polsce, uchodzą za miasto naukowe, przemysłowe z wieloma prężnie rozwijającymi się przedsiębiorstwami.
Co oglądać
Oczywiście idealnym miejscem na spędzenie wakacji są Beskidy, gdzie latem można odpocząć nad rzeką i pospacerować szlakami turystycznymi. A zimą na narty jeździj aktywnie, bo Wisła uchodzi za najlepszy na narty, a miasto Szczyrk zamienia się w zimową stolicę za sprawą ośrodka Szczyrk Mountain Resort z 20 stokami.
Swoje zdrowie można poprawić w miejscowościach wypoczynkowych Ustroń i Jawor.
Turyści mogą zapoznać się z procesem przemysłu węglowego, przejść labiryntami sztolni górniczej, odwiedzić kopalnię srebra w Tarnowskich Górach.
Wdzięki kobiece
Starożytne, pompatyczne zamki na terenie województwa śląskiego zachwycą każdego turystę: zamek w Pshen (ogromny park w stylu angielskim), zamek Piastowski, pałac w Pławniewicach;
Jasna Góra w Częstochowie - ośrodek pielgrzymkowy i popularne miejsce wśród chrześcijan dzięki cudownemu obrazowi Matki Boskiej;
Parki miniatur w: Gliwicach (jest tam mała kopia miasta Kolejkovo), Muzeum Żywiec, Ogrodzienie (małe kopie zamków Polja, pojazdy obronne), w Ochabach park marzeń z akwarium, park dinozaurów.
Współczesnym symbolem Katowic jest kompleks sportowy Spodek;
Warto również odwiedzić muzea: Obserwatorium w Chorzowie, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Górnictwa Żelaza i Rud, Muzeum Katowickie.
#WojewództwoŚląskie #Polska
Przystań kajakowa Kuźnia Raciborska. Lasy Rudzkie. Pętla Rudy Cz.6 Śląskie. Polska.
Zapraszam do oglądania i komentowania.
---------------------------------------------------------
Zachęcam do subskrypcji mojego kanału:
I encourage you to subscribe to my channel:
Playlista:
@kretesciezkipawelszulc1960
Przystań kajakowa Kuźnia Raciborska. Lasy Rudzkie. Pętla Rudy Cz.6 Śląskie. Polska.
Ruda jest niewielką rzeczką, o długości około 50 km, płynącą w całości na terenie województwa śląskiego. Źródła Rudy znajdują się w okolicach miasta Żor; dalej rzeka utrzymuje konsekwentnie kierunek zachodni, by zasilić swoimi wodami Odrę - tuż za miejscowością Turze. Rzeka wzięła swą nazwę od licznie tutaj występujących rud darniowych, z których w przeszłości pozyskiwano żelazo. Działalność tę rozpoczęli już w czasach średniowiecznych mnisi z zakonu cystersów, którzy przez całą obecność w miejscowości Rudy intensywnie wykorzystywali zarówno wody rzeczki, jak i lasy porastające jej brzegi. Dzięki temu ukształtowały się szczególne walory tej części Górnego Śląska, które są obecnie chronione w ramach Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.
Spływ rzeką Rudą, płynącą w południowej części Górnego Śląska, to gratka dla miłośników niewielkich rzek, które nie zostały jeszcze na całej długości uregulowane. Kajaki można spuścić na wodę w Stodołach - dzielnicy Rybnika, nad Zalewem Rybnickim. Dalej szlak kajakowy prowadzi w kierunku zachodnim, przez piękne lasy Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, ku ujściu do Odry za Kuźnią Raciborską. Spływ Rudą stwarza możliwość wyjątkowego spojrzenia na atrakcje przyrodnicze i krajoznawcze Parku. Zdaniem doświadczonych kajakarzy, spływ przy sprzyjających okolicznościach można rozpocząć już w dzielnicy Rybnika, Paruszowcu. Najczęściej jednak za punkt startu obiera się bardziej na zachód położoną dzielnicę miasta – Stodoły. Kajaki opuszcza się na wodę poniżej zapory tworzącej, również użytkowany przez wielbicieli sportów wodnych, Zalew Rybnicki. Stąd płynie się bardzo ciekawym odcinkiem rzeki, nieujętej w betonowe koryto, często meandrującej i podmywającej skarpy - niestety, z często spotykanymi w nurcie pniami drzew i gałęziami. Po ponad 4 km dopływa się do miejscowości Rudy. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Śląsku - z pięknym gotycko-barokowym kościołem pocysterskim i zespołem klasztorno-pałacowym. Z Rud płynie się dalej do Kuźni Raciborskiej, gdzie większość spływów znajduje swoją metę.
#przystańkajakowa #Ruda #rzeka #lasyRudzkie #KuźniaRaciborska #Śląskie #Polska #kretesciezkipawelszulc1960 #szlakrowerowy #wycieczkarowerowa #rowerowo #pętlarowerowa #staw #wiata #drogi
Polecane kanały:
@wszedobylskasamochwala
@SznurkowepasjeJoanny1964
Lądowisko przeciwpożarowe. Kuźnia Raciborska. Lasy Rudzkie. Pętla Rudy Cz.7 Śląskie. Polska.
Zapraszam do oglądania i komentowania.
---------------------------------------------------------
Zachęcam do subskrypcji mojego kanału:
I encourage you to subscribe to my channel:
Playlista:
@kretesciezkipawelszulc1960
Lądowisko przeciwpożarowe. Kuźnia Raciborska. Lasy Rudzkie. Pętla Rudy Cz.7 Śląskie. Polska.
Lotnisko przeciwpożarowe na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Trawiasty pas startowy, który powstał po pożarze stulecia w 1993 roku.
W zamyśle ma skrócić czas zaopatrzenia samolotów gaszących pożary w wodę. Na jego końcu w głębi lasu dwa zbiorniki pełne wody. Trawa jest regularnie koszona.
Wieczorami spod zbiorników można doświadczyć ładne zachody słońca.
#Lądowiskoprzeciwpożarowe #lasyRudzkie #KuźniaRaciborska #Śląskie #Polska #kretesciezkipawelszulc1960 #szlakrowerowy #wycieczkarowerowa #rowerowo #pętlarowerowa #pożar #wiata #drogi
Polecane kanały:
@wszedobylskasamochwala
@SznurkowepasjeJoanny1964
Kuźnia Raciborska - ruiny bazy rakietowej (11. DROP)
Film prezentujący obecny wygląd dawnej bazy rakietowej, należącej do 11. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, który w latach 1962-1989 funkcjonował w Kuźni Raciborskiej i był częścią Jednostki Wojskowej 1048.
Piękna trasa przez lasy Pszczyńskie i Jezioro Paprocańskie
Piękna trasa przez lasy Pszczyńskie i Jezioro Paprocańskie
Początek trasy w Pszczynie potem szlakiem 8Y, dalej nad Jezioro Paprocańskie w Tychach i powrót najpierw szlakiem C1 następnie żółtym 172Y i niebieskim szlakiem Plasówka powrót do Pszczyny
Tam, gdzie odradza się las - Rudy Raciborskie
GPX:
Tam, gdzie odradza się las - czyli jedna z siedemnastu tras rowerowych przygotowanych przez Lasy Państwowe. Świetnie utrzymane drogi, atrakcje turystyczne, oznakowanie i to wszystko w miejscu, gdzie największy pożar strawił 9062 ha lasu w 1992 roku. Fajne gravelowe miejsce dla całej rodziny nie tylko na weekend.
Spływ Kajakowy Ruda (Rybnik - Rudy z Pagajos) - śląskie kajaki
Cześć!
Zapraszamy Was na relację ze spływu kajakowego rzeką Rudą w województwie śląskim.
Płynęliśmy z klubem kajakowym pagajos.pl, który serdecznie Wam polecamy!
W filmie zobaczycie m.in.:
- wywiad z Błażejem z pagajos.pl, który opowie co nieco o spływach kajakowych
- krótkie szkolenie przed spływem
- przebieg trasy kajakowej rzeką Rudą
- atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy
Zapraszamy!
Pozdrawiamy
Sylwia & Bartek
Spodobał Ci się film i chcesz postawić nam kawę? Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta ;)
Zapraszamy na inne portale, gdzie również jesteśmy obecni ;)
Instagram
Facebook
Strona www
#spływrudą #rzekaruda #spływykajakowe #kajaki #trasykajakowe #pagajos #pagajos.pl #Rudy #RudyRaciborskie #Rybnik #PocysterskiZespółPałacowoParkowywRudach #opactwocysterskiewrudach #Zalewrybnicki #aktywnywypoczynek #kajakarstwo #przygoda #splywykajakowesląsk #śląskie #województwośląskie
Ruiny bazy rakietowej JW2389 w Czarkowie
Ruiny bazy rakietowej JW2389 w Czarkowie
18 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej Kraju, został sformowany na bazie rozformowanych 89 i 96 pułków artylerii przeciwlotniczej z dniem 26 marca 1962 r. Wraz z 18 Dywizjonem na bazie 89 i 96 pułku artylerii przeciwlotniczej powstały także 15 Dywizjon w Zawierciu, 16 Dywizjon w Bukownie, 17 Dywizjon w Oświęcimiu, i 20 Dywizjon w Olkuszu. Faktycznie dywizjon powstał we wrześniu 1962 r. po przeszkoleniu przyszłego personelu do obsługi zestawów rakietowych typu PZR SA-75 Dwina.
W roku 1989 dywizjon został rozformowany, zaś stanowiska bojowe w Czarkowie zostały obsadzone przez 74 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, przeniesiony do Czarkowa z Gliwic. 74 Dywizjon Rakietowy stacjonował w Czarkowie do roku 2001, po czym ponownie został przeniesiony do Gliwic. Obiekty w Czarkowie po wyprowadzeniu się 74 Dywizjonu, zostały przez wojsko opuszczone. Od tego czasu systematycznie popadały w ruinę. Kilka lat po wyprowadzeniu wojska teren ten został po przejęciu przez gminę Pszczyna (do której należy sołectwo Czarków), sprzedany prywatnemu inwestorowi.
Teren dywizjonu rakietowego w lesie czarkowskim składał się z obszaru sztabowo-koszarowego oraz terenu stanowisk ogniowych. Teren stanowisk ogniowych dywizjonu jest oddalony od obszaru sztabowo-koszarowego o ok. 1,5 kilometra, i łączy je leśna droga wyłożona płytami betonowymi.
W związku z istnieniem w Czarkowie, w lasach pszczyńskich jednostki wojsk rakietowych, miejsca tego nie było na mapach Polski, a przez wiele dziesiątków lat, na mapach nie istniała nawet sama miejscowość Czarków. Tajność tego miejsca przeminęła wraz z końcem okresu zimnej wojny.
Przez okres 40 lat istnienia w tym miejscu stanowisk rakietowych z terenu jednostki wystrzelono prawdopodobnie tylko jedną rakietę.
Ww. wiadomości z fotopolska.eu, muzyka rampm-music-scary-soundtrack
#ruiny #JW2389 #rokym #baza #bazawojskowa #bazarakietowa
Opuszczony folwark. Urbex
Opuszczony folwark a w nim między innym budynek starej gorzelni, kuźnia, warsztat i kilka innych.
Podkład muzyczny
Adventures - A Himitsu SoundCloud (No Copyright Music)
oraz
Art of Silence - Dramatic, Cinematic (No Copyright Music)
Вроцлав трамвай 10 маршрут (Wroclaw tram 10 route) 4К
Поездка по городу (City trip) Wroclaw Poland
Wyprawa MOTO 2019 / czerwiec / Sudety
Rybnik - Racibórz - Prudnik - Głuchołazy - Ceska Ves - Jesionik - Ostruzna - Snieznik - Kletno - Stronie Śląskie - Lądek Zdrój - Jawornik - Vidnava - Velke Kunetice - Głuchołazy - Prudnik - Kędzierzyn - Kuźnia Raciborska - Rybnik
Gdzie wypożyczyć kajaki we Wrocławiu?
Nie bez powodu Wrocław nazywany jest Wenecją północy. To miasto stu mostów, dlatego warto poznać je od strony rzeki. Można to zrobić w prosty sposób, na przykład wybrać się na spływ kajakiem po Odrze, a tym samym połączyć relaks z odrobiną wysiłku.
Odwiedź Telewizję Echo24:
Oficjalny portal informacyjny:
Facebook:
Twitter:
Instagram:
YouTube:
Pożar lasu w okolicy Stawu Borki (Sosnowiec) {2012-04-10 16:02:11}
Pożar lasu koło Dąbrówki Małej w okolicach Stawu Borki (Sosnowiec)
IC Porta Moravica
EP09-027 z składem IC Porta Moravica relacji Praha hl.n - Warszawa Wschodnią
Wojskowe Centrum Dowodzenia - Kwatera Atomowa PRL
O lokalizacji Atomowej Kwatery Dowodzenia (kompleks nr 7215) znajdującej się na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicy Dąbrowy Leśnej jeszcze 20 lat temu wiedziało jedynie kilka osób, które zajmowały ważne stanowiska państwowe. Składały się na nią m.in. budynki naziemne (magazyn i kwatery żołnierzy), bunkry, schrony, podziemna hala, pomieszczenia techniczne, dwa motory diesla połączone z prądnicami, śluzy oraz ujęcia wodne. W 2003 r. kompleks miał połączenie telefoniczne z centralą wojskową w Warszawie. Do 2004 r. pilnowała go firma ochroniarska. Zrobili jakieś bunkry, schrony, nie wiem co tam było - stwierdził jeden z mieszkańców Łomianek. Były przygotowane miejsca pod ruchome wyrzutnie rakiet - powiedział Kazimierz Medyński zajmujący się badaniem historii obiektu. Atomowa Kwatera Dowodzenia miała być wykorzystana w przypadku wojny atomowej jako stanowisko dowodzenia oraz schronienie dla najważniejszych osób w państwie. Pod koniec XX wieku kompleks został przekazany Lasom Państwowym. W protokole przekazania napisano, iż wojsko oddaje teren o powierzchni jednego hektara, posiadający trzy obiekty budowlane o łącznej kubaturze 18,5 tysiąca metrów sześciennych i powierzchni użytkowej 3800 metrów kwadratowych. Niezagospodarowany kompleks niszczeje, a brak nadzoru nad nim powoduje, iż jest on nadal rozkradany. Obecnie istnieje podobny obiekt wojskowy, który przejął funkcję tego popadającego w ruinę kompleksu w okolicy Łomianek jednak jego lokalizacja objęta jest tajemnicą...
Głaz Narzutowy nad jeziorem Modzerowskim 11.05.2022.
Muzyka w tym filmie
Więcej informacji
Słuchaj bez reklam dzięki usłudze YouTube Premium
Utwór
Das Boot
Wykonawca
U96
Album
Das Boot
Autorzy
Klaus Doldinger
Dostępny w YouTube na podstawie licencji udzielonej przez
Kontor New Media Music (w imieniu wytwórni Kingsize Records); BMG Rights Management (US), LLC, PEDL, Warner Chappell, LatinAutor - Warner Chappell, LatinAutor, BMI - Broadcast Music Inc., UNIAO BRASILEIRA DE EDITORAS DE MUSICA - UBEM, ASCAP, SODRAC, CMRRA, União Brasileira de Compositores, ООО С.Б.А. Мьюзик Паблишинг/S.B.A.Music Publishing LTD, LatinAutorPerf, Muserk Rights Management i inne stowarzyszenia zajmujące się prawami do muzyki (12)
Dzisiaj wybrałem się nad jezioro Modzerowskie do uroczyska Widły, zobaczyć pomnik przyrody nieożywionej czyli głaz narzutowy. Jeździłem i chodziłem po lesie około dwóch godzin i gdyby nie pomoc pani leśnik z Nadleśnictwa Koło to raczej bym go nie znalazł. Oprócz głazu podziwiałem uroki przyrody nad jeziorem. Polecam to miejsce.
Kraków budzi się
Kocham Kraków :)
Materiał nakręciłem w październiku 2011 r. Muzyka: Yugopolis & Paweł Kukiz - Miasto budzi się. Pozdrawiam wszystkich, którzy wpadli w obiektyw ;)