ŻUŁAWY i POWIŚLE. Bajkowe domy, nowy najniższy punkt, foki i Krzyżacy
W tym odcinku, ostatnim już z tegorocznej serii POLSKA NA PRZEŁAJ jedziemy z okolic Chełmna przez Grudziądz, Malbork aż na Żuławy Wiślane, gdzie kończymy podróż. Dokładnie przy ujściu Wisły w Mikoszewie i Świbnie. Kuchnia żuławska, foki bałtyckie, rejs Szkarpawą czy domy podcieniowe to tylko część odcinka.
Dziękujemy, że byliście z nami od źródeł do samego końca Wisły! Zapraszamy na premierę
Kupując nasze książki, wspierasz naszą pracę ►
Zobacz naszego bloga ►
Nasz FACEBOOK ►
INSTAGRAM ►
A z tego linka rezerwując nocleg, również wspierasz nasz kanał:
Montaż: Marcin Nowak, Dominik Walicki
Zdjęcia, scenariusz: Marcin Nowak
Produkcja: Anna Nowak
Muzyka: Artlist
Dziękujemy Polskie Organizacji Turystycznej (Polska.Travel) za wsparcie tegorocznej serii
[wspolpraca-platna]
Patronat Medialny: Radio ESKA
----------------------------------------------------------------------------------------------------
O NAS:
Witajcie! Witajcie! Na kanale podróżniczym Wędrownych Motyli. Jesteśmy Ania i Marcin. Od 10 lat prowadzimy też bloga - jednego z największych i najpopularniejszych obecnie w Polsce blogów o podróżowaniu :) Właśnie za bloga otrzymaliśmy przez lata szereg nagród i wyróżnień.
Ten kanał prowadzimy co prawda od ponad 5 lat ale tak naprawdę w Roku 2018 przeszedł całkowity RESET i uzyskał nową formułę. Od 2 lat, gdy zostawiliśmy nasze życie na etacie, podróżujemy, filmujemy, piszemy, jesteśmy poza domem przez połowę roku przynajmniej - to nasz sposób na życie i praca.
Chcemy (tak jak na blogu) w naszych vlogach i filmach pokazywać nieco ambitniejsze podejście do podróżowania: łączyć ciekawostki podróżnicze, geograficzne, historyczne z informacjami praktycznymi. Inspirować i uczyć. Łączyć ładne kadry z ciekawymi opowieściami. No i najważniejsze dla niektórych: Relaksować i inspirować.
To chyba tyle. Trudno nie przyznać, że bardzo nam zależy, by ten kanał się rozwijał. Dlatego każde dobre słowo i polecenie będzie mile widziane
Spis treści:
WSTĘP, ZAJAWKA ODCINKA: 0:00
Chełmno i Starogród 1:15
Grudziądz, wielkie zaskoczenie 4:00
Biała Góra Śluzy 7:01
Zamek w Malborku 9:56
Zamek w Sztumie i Zamki Gotyckie 13:04
Krajobraz Żuław i najniższy punkt Polski 17:45
Nowy Dwór Gdański i Mały Holender 21:45
Szkarpawa, Pętla Żuławska 24:55
Podcieniowe domy Żuław 26:48
Wyspa Sobieszewskia, Świbno, foki 31:24
Zakończenie i Mewia Łacha 34:23
Aleksandrów Kujawski 4K - Piękne miasto na Kujawach
Aleksandrów Kujawski - Piękne miasto na Kujawach
👉👉 Subskrybuj Kanał:
👉👉 FACEBOOK:
Film przedstawia miasto Aleksandrów Kujawski z Drona wraz z pięknymi zabytkami tej miejscowości.
Aleksandrów Kujawski-miasto w Polsce położone w województwie kujawsko-pomorskim.Według danych z 1 stycznia 2018 Aleksandrów Kujawski liczył 12 270 mieszkańców.Zaliczane jest do aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Miasto stanowi 1,51% powierzchni powiatu. Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 7,23 km²
👉👉 Historia 👈👈
Aleksandrów Kujawski został założony w 1834 r., a jego nazwa pochodzi od imienia Aleksandra Sumińskiego herbu Leszczyc, polskiego szlachcica, właściciela majątku Ośno, z którego został wyodrębniony folwark Aleksandrowo. Pierwotnie Aleksandrowo zamieszkiwała ludność związana z rolnictwem parobkowie, fornale, owczarze. W 1858 r. wieś zamieszkiwało ok. 50 osób. Mimo że ludność wyznania prawosławnego była nieliczna, to w 1877 r. powstała w Aleksandrowie cerkiew prawosławna. Była ona obsługiwana przez duchownego dojeżdżającego z Włocławka. Budowa cerkwi została sfinansowana z budżetu wojskowego. W 1880 r. uzyskano pozwolenie na budowę kaplicy rzymskokatolickiej. Teren pod świątynię udostępnił Władysław Trojanowski – właściciel majątku Białebłoto. Murowaną budowlę w stylu neogotyckim oddano do użytku w 1886 r., a rozbudowę polegającą na dobudowaniu transeptu zakończono ok. 1899 r. W 1937 r. w Aleksandrowie mieszkało ok. 1000 Żydów, co stanowiło ok. 10% W grudniu 1939 r. Niemcy wysiedlili ok. 500 Żydów. Większość trafiła do Warszawy. Kolejne wywózki nastąpiły w marcu 1940 r. do Łyszkowic w pow. Łowicz, do Grójca i do Siedlec.Ocenia się, że zagładę przeżyło zaledwie ok. 100 aleksandrowskich Żydów. W związku z istnieniem dużej liczby osad o tej samej nazwie dla uniknięcia nieporozumień w komunikacji kolejowej i telegraficznej do nazwy dodawano przymiotnik „pograniczny”. W ten sposób powstała oboczność „Aleksandrów pograniczny”. W 1916 r. w kręgu osób miejscowej Rady Opiekuńczej postanowiono dodać do nazwy przymiotnik „Kujawski”.
👉👉 Gospodarka 👈👈
Aleksandrów jest ośrodkiem przemysłu metalowego, poligraficznego oraz spożywczego. Przemysł tworzyw sztucznych, ceramiczny oraz drzewny. Znany z wyrobów wikliniarskich. W mieście znajduje się również filia ciechocińskiego sanatorium.
👉👉Kultura👈👈
Od 1920 r. w mieście istnieje Miejski Związkowy Klub Sportowy Orlęta Aleksandrów Kujawski Jest również Miejskie Centrum Kultury, w którym jeszcze parę lat temu działało kino. Rolę najprężniejszego ośrodka kultury przejął klub „Fado”, który stanowi obecnie najaktywniejsze kulturowo miejsce.
👉👉 Zabytki 👈👈
Miasto stanowi miejsce kuracji solankowych Do najważniejszych zabytków należą dworzec kolejowy, w którego apartamentach 4 września 1879 r. car Aleksander II Romanow przyjął cesarza niemieckiego Wilhelma I Hohenzollerna oraz neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiony w latach 1882–1886, a rozbudowany przed 1899 r.
Inne zabytki:
- kościół parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z 1896 r.
- klasztor ss. służebniczek Najświętszej Maryi Panny z 1890 r.
- zespół cmentarza Rzymsko-katolickiego z drugiej połowy XIX w
- cmentarz wojenny (żołnierzy rosyjskich) ofiar I wojny światowej
- zespół pałacowy rodziny Trojanowskich, obejmujący: pałac z ok.
1864 r. i park z pierwszej połowy XIX w
- plebania prawosławna
Aleksandrów Kujawski - Piękne miasto na Kujawach
Aleksandrów Kujawski 4k
Aleksandrów Kujawski zwiedzanie
Aleksandrów Kujawski co warto zobaczyć
Aleksandrów Kujawski z drona
Co warto zobaczyć w Aleksandrowie Kujawskim
Aleksandrów Kujawski z drona
Aleksandrów Kujawski dron 4k
Aleksandrów Kujawski walking
#4K #Aleksandrów #Kujawski
Jezioro Dzierzgoń & Jakubowo part 2 | Parrot Anafi
widoki nad Jeziorem Dzierzgoń w Jakubowie, w Gminie Prabuty, województwo pomorskie, nagrane za pomocą dona Parrot Anafi.
Ostróda. Zamek krzyżacki, rynek, bulwar i molo. Tajemnica 11 tysięcy dziewic. Co zobaczyć. Atrakcje
Zapraszamy Was dziś na wycieczkę do miasta położonego nad jedną z najczystszych rzek w Polsce, w otoczeniu 5 jezior. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy białych żagli, jazdy na nartach wodnych czy kąpieli, jak i fani zabytków i gotyckiej architektury. Odwiedzamy dziś położoną w województwie warmińsko-mazurskim Ostródę, w której oprócz słynnego Kanału Elbląskiego, znajdziecie także inne atrakcje, z których historią warto się zapoznać. Sprawdźcie z nami, co warto zobaczyć w Ostródzie.
00:00 - CO W FILMIE
02:00 - ZAMEK KRZYŻACKI
09:10 - RYNEK I RATUSZ
12:48 - STARE KOŚCIOŁY
16:58 - BULWARY I MOLO
SUBSKRYBUJ I KOMENTUJ |
BIURO TURYSTYCZNE RAZEMWPOLSKE.PL
WPADNIJ NA NASZĄ STRONĘ |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
PODRÓŻE I CIEKAWE MIEJSCA W POLSCE - WYPOCZYWAMYWPOLSCE.PL
PRZEJRZYJ NASZEGO BLOGA |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:
REGIONY POLSKI
Dolny Śląsk i Opolszczyzna |
Góry Świętokrzyskie i Kielecczyzna |
Jura Krakowsko-Częstochowska |
Małopolska i Beskid Sądecki |
Podkarpacie, Bieszczady i Beskid Niski |
Podlasie i Kurpie |
Pomorze Środkowe i Zachodnie |
Roztocze i Lubelszczyzna |
Sudety, Kotlina Kłodzka i Karkonosze |
Suwalszczyzna, Warmia i Mazury |
Śląsk, Beskid Śląski i Żywiecki |
Tatry, Podhale i Pieniny |
Warszawa, Mazowsze i Ziemia Łódzka |
Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska |
Zatoka Gdańska i Kaszuby |
ATRAKCJE W POLSCE
...W JEDEN DZIEŃ |
FORTY I OBIEKTY MILITARNE |
KOPALNIE, JASKINIE, PODZIEMIA |
KOŚCIOŁY, SANKTUARIA, KLASZTORY |
MUZEA I SKANSENY |
PARKI ROZRYWKI |
ZAMKI I PAŁACE |
SZLAK PIASTOWSKI |
ŚWIĘTOKRZYSKIE |
IMPRESJE |
Muzyka:
The Greatest Heroes by MusicLFiles
Link:
March Of Warriors by MusicLFiles
Link:
Holy Wars by MusicLFiles
Link:
Curiosity by Alexander Nakarada
Link:
Wonders Of Nature by Frank Schröter
Link:
License:
#razemwpolske #zobaczmytorazem #wypoczywamywpolsce #polska #podróże #turystyka #wakacje #wyjazd #weekend #urlop
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu #21 DJI Mavic Mini
STARY DZIERZGOŃ Alt Christburg, dawniej Stary Kiszpork. Po bitwie dzierzgońskiej w 1233 r. Krzyżacy wznieśli tutaj warownię, która została zniszczona w czasie powstań pruskich, dlatego nową wybudowano w Dzierzgoniu. Najstarsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1239 roku. Jej lokacja nastąpiła 14 kwietnia 1312 r. z rąk komtura Gtintera Arnsteina z Dzierzgonia
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu jest parafią rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana w XIII wieku, reerygowana w 1962 roku przez warmińskiego administratora apostolskiego biskupa Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Stary Dzierzgoń, Monasterzysko Wielkie, Przezmark, Bądze, Białe Błota, Bucznik, Folwark, Mortąg, Nowy Folwark, Piaski, Protajny, Wartule, Witoszewo, Zakręty. Tereny parafii znajdują się w gminie Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim w województwie pomorskim oraz w gminie Zalewo w powiecie iławskim w województwie warmińsko-mazurskim.
Odbudowę pierwszego kościoła parafialnego koło Starego Dzierzgonia zarządził dzierzgoński traktat pokojowy z Prusami z 7 lutego 1249 roku. Najprawdopodobniej kościół ten służył parafii przez około sto lat. Obecną gotycką świątynię wzniesiono w latach 1350–60. Została wybudowana z cegły, posiada jedną nawę, nakrywa ją dach dwuspadowy. Od strony zachodniej do kościoła jest dostawiona potężna wieża na planie kwadratu, nakryta dachem namiotowym. Przy elewacji wschodniej, ozdobionej szczytem schodkowym, jest umieszczona zakrystia. Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl neogotycki. Z powodu zamieszkiwania w tych okolicach znacznej liczby ludności polskiej, w XVII-XVIII wieku nabożeństwa w kościele były odprawiane w języku polskim. Po sekularyzacji Prus świątynia została zajęta przez protestantów, powróciła do katolików w 1945 roku. natomiast w dniu 8 grudnia 1958 roku została powtórnie poświęcona.
Filie:
- Matki Boskiej Królowej Świata w Przezmarku
- Trójcy Przenajświętszej w Monastyrzysku
Źródła:
Muzyka:
EuroRoute R-1, odcinek Polski, dzień 3 i 4, Gniew Kwidzyn Grudziądz Koronowo
Drugi z kolei pakiet zdjęć z mojej samotnej wyprawy z Braniewa do Kostrzyna n. Odrą szlakiem Euro Route R-1 (Sankt Petersnurg - La Mans). Wyruszam spod Gniewu, przez Kostrzyn i Grudziądz do Koronowa k. Bydgoszczy.
ZAMEK W DZIAŁDOWIE, ZAMEK W NIDZICY. CO WARTO ZOBACZYĆ. KRZYŻACKIE WAROWNIE NA MAZURACH. ATRAKCJE
Położone w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego zamki w Działdowie i Nidzicy, należą do mniej znanych i rzadziej odwiedzanych przez turystów warowni krzyżackich. I rzeczywiście na tle potężnego Malborka czy bardziej znanych zamków w Kwidzynie i Gniewie nie prezentują się zbyt okazale. Zakon Najświętszej Marii Panny, który w XIII wieku sprowadził tereny ziemi chełmińskiej Konrad Mazowiecki, dość szybko rozpoczął tworzenie umocnień na swych południowych granicach. Z czasem, po poskromieniu pogańskich plemion pruskich, drewniano – ziemne strażnice zostały przekształcone w murowane zamki, ugruntowując dominującą pozycję zakonu. Sprawdźcie, dlaczego warto zobaczyć gotyckie warownie w Działdowie i Nidzicy.
00:00 CO W FILMIE
02:51 ZAMEK KRZYŻACKI W DZIAŁDOWIE
12:36 ZAMEK KRZYŻACKI W NIDZICY
SUBSKRYBUJ I KOMENTUJ |
BIURO TURYSTYCZNE RAZEMWPOLSKE.PL
WPADNIJ NA NASZĄ STRONĘ |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
PODRÓŻE I CIEKAWE MIEJSCA W POLSCE - WYPOCZYWAMYWPOLSCE.PL
PRZEJRZYJ NASZEGO BLOGA |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:
REGIONY POLSKI
Dolny Śląsk i Opolszczyzna |
Góry Świętokrzyskie i Kielecczyzna |
Jura Krakowsko-Częstochowska |
Małopolska i Beskid Sądecki |
Podkarpacie, Bieszczady i Beskid Niski |
Podlasie i Kurpie |
Pomorze Środkowe i Zachodnie |
Roztocze i Lubelszczyzna |
Sudety, Kotlina Kłodzka i Karkonosze |
Suwalszczyzna, Warmia i Mazury |
Śląsk, Beskid Śląski i Żywiecki |
Tatry, Podhale i Pieniny |
Warszawa, Mazowsze i Ziemia Łódzka |
Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska |
Zatoka Gdańska i Kaszuby |
ATRAKCJE W POLSCE
...W JEDEN DZIEŃ |
FORTY I OBIEKTY MILITARNE |
KOPALNIE, JASKINIE, PODZIEMIA |
KOŚCIOŁY, SANKTUARIA, KLASZTORY |
MUZEA I SKANSENY |
PARKI ROZRYWKI |
ZAMKI I PAŁACE |
SZLAK PIASTOWSKI |
ŚWIĘTOKRZYSKIE |
IMPRESJE |
Muzyka:
Medieval Story by Frank Schröter
Link:
Marked by Alexander Nakarada
Link:
Leaving For Valhalla by Alexander Nakarada
Link:
License:
#razemwpolske #zobaczmytorazem #wypoczywamywpolsce #polska #podróże #turystyka #wakacje #wyjazd #weekend #urlop
Jezioro Dzierzgoń | Jakubowo | relaxing sound
widok plaży głównej nad Jeziorem Dzierzgoń w miejscowości Jakubowo, w województwie pomorskim.
Tajemnice zamków Górnych Prus. Zamek w Przezmarku, Zamek w Szymbarku. Co zobaczyć. Atrakcje.
Niewyjaśnione morderstwa, ukryte niewyobrażalne skarby, siedziby bogatych rodów, kwatery wojsk i eksperymentalna placówka Kriegsmarine, to tylko nieliczne tajemnice jakie skrywają, nie tylko krzyżackie, warownie położone na terenie dawnych Prus Górnych. Odwiedzamy dziś umiejscowione na Pojezierzu Iławskim zamki w Przezmarku i Szymbarku, które w związku z trudną i burzliwą historią tych terenów, do dziś wzbudzają deszczyk emocji i entuzjazm turystów.
00:00 - CO W FILMIE
02:16 - ZAMEK W PRZEZMARKU
10:43 - ZAMEK W SZYMBARKU
SUBSKRYBUJ I KOMENTUJ |
BIURO TURYSTYCZNE RAZEMWPOLSKE.PL
WPADNIJ NA NASZĄ STRONĘ |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
PODRÓŻE I CIEKAWE MIEJSCA W POLSCE - WYPOCZYWAMYWPOLSCE.PL
PRZEJRZYJ NASZEGO BLOGA |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM |
ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:
REGIONY POLSKI
Dolny Śląsk i Opolszczyzna |
Góry Świętokrzyskie i Kielecczyzna |
Jura Krakowsko-Częstochowska |
Małopolska i Beskid Sądecki |
Podkarpacie, Bieszczady i Beskid Niski |
Podlasie i Kurpie |
Pomorze Środkowe i Zachodnie |
Roztocze i Lubelszczyzna |
Sudety, Kotlina Kłodzka i Karkonosze |
Suwalszczyzna, Warmia i Mazury |
Śląsk, Beskid Śląski i Żywiecki |
Tatry, Podhale i Pieniny |
Warszawa, Mazowsze i Ziemia Łódzka |
Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska |
Zatoka Gdańska i Kaszuby |
ATRAKCJE W POLSCE
...W JEDEN DZIEŃ |
FORTY I OBIEKTY MILITARNE |
KOPALNIE, JASKINIE, PODZIEMIA |
KOŚCIOŁY, SANKTUARIA, KLASZTORY |
MUZEA I SKANSENY |
PARKI ROZRYWKI |
ZAMKI I PAŁACE |
SZLAK PIASTOWSKI |
ŚWIĘTOKRZYSKIE |
IMPRESJE |
Muzyka:
The Road To Freedom by Claus Appel
Link:
License:
Heroes Of A Thousand Battles by MusicLFiles
Link:
License:
Motivational Indie Pop Rock by WinnieTheMoog
Link:
License:
#razemwpolske #zobaczmytorazem #wypoczywamywpolsce #polska #podróże #turystyka #wakacje #wyjazd #weekend #urlop
Aleksandrów Kujawski - Poland, walk in Aleksandrów Kujawski | 4K
Aleksandrów Kujawski walking tour in the morning!
Aleksandrów Kujawski is a small town in Poland, in Kuyavian-Pomeranian Voivodship. It is situated about 20 km south-east of Toruń.
Shortcuts:
1:40 Railway station in Aleksandrów Kujawski
6:43 Bus stop
9:20 John Paul II Park in Aleksandrów Kujawski
13:10 Church. Transfiguration of the Lord
15:46 City Park in Aleksandrów Kujawski
26:27 Monument to the Constitution of May 3
29:00 College of Kujawy X.X. Salesians
My name is Kamil Kondel and I am a traveler and blogger. Subscribe to my channel and you will not miss new movies.
Contact me: 👇
► Subscribe: 👍
► Facebook:
► Instagram:
► E-mail: hicarian@o2.pl 📬
#AleksandrówKujawski #Poland #Polska #trip #travel #walkingtours #sightseeing #citysightseeing #hiking #touring #travelinspires
Dzwony w samo południe
12 : 00 na wieży katedry
Nidzica
Nidzica was founded in 1355 by the Teutonic Knights and received town privileges in 1381 from Winrich von Kniprode. Although a member of the Prussian Confederation, it remained with the Teutonic Order after the Second Peace of Thorn (1466). It then became part of the Duchy of Prussia after the secularization of the Order's Prussian territories in 1525.
In 1656 Neidenburg was unsuccessfully besieged during the Northern Wars. The town became part of the Kingdom of Prussia in 1701. Half of Neidenburg's inhabitants died from plague from 1708-1711. It became part of the German Empire in 1871 during the unification of Germany.
At the beginning of World War I in 1914, Neidenburg was heavily damaged by invading Imperial Russian troops; the town was reconquered and rebuilt by the Germans after the Battle of Tannenberg in 1914.
My channel on you tube : is one of the most prolific from Poland. I have produced around 1,600 original films, most in English but also in Polish, French, Italian, Spanish and the occasional hint of German and Hebrew. My big interest in life is travel and history but I have also placed films on other subjects
Please feel free to ask questions in the public area or to comment on things you disagree with. Sometimes there are mistakes because I speak without preparation. If I see the mistakes myself, I make this clear in the text. Please also leave a star rating!
There are a number of films here on the packaging industry. This is because I am the publisher of Central and Eastern European Packaging -- - the international platform for the packaging industry in this region focusing on the latest innovations, trends, design, branding, legislation and environmental issues with in-depth profiles of major industry achievers.
Most people may think packaging pretty boring but it possibly effects your life more than you really imagine!
Central and Eastern European Packaging examines the packaging industry throughout this region, but in particular in the largest regional economies which are Russia, Germany, Poland, Czech Republic, Ukraine and Austria. That is not to say that the other countries are forgotten, they are not, but obviously there is less going on. However the fact that there are so many travel related films here is not from holidays but from business trips attending trade fairs around the region. Every packaging trade fair is a new excuse to make another film!
Self_Devoluiton 5-12.05.2012 Rodowo/Poland
We have some problems with computer so I put the movie one more time :)
Taniec Marzeń. Metamorfoza myśli-metamorfoza ciała
Warsztaty rozwoju osobistego organizowane przez nudoodporne.pl. Tym razem w Pałacu Myślęta uczestniczki tworzyły mapy marzeń i pozowały do zdjęć w klimacie lat dwudziestych.
Late afternoon drive in Poland to Malbork | spring 2024 | 4K
After a late lunch in Iława (local fish) we are going to Malbork. Enjoy the road! :)
April 2024
SUBSCRIBE:
Chapters:
0:00 Iława
7:15 Szczepkowo
11:30 Chełmżyca
13:15 Falknowo
17:00 Ulnowo
18:35 Adamowo
20:15 Susz
21:55 Różnowo
25:40 Kamieniec
35:00 Stary Dzierzgoń
37:00 Zakręty
39:55 Stare Miasto
44:25 Dzierzgoń
49:55 Nowiec
51:10 Litewki
51:45 Ankamaty
52:45 Poliksy
54:00 Ramoty
56:05 Brzozówka
57:20 Tropy Sztumskie
1:00:05 Kalwa
1:01:20 Jurkowice
1:02:10 Łabuń
1:03:50 Grzymała
1:05:10 Dąbrówka Malborska
1:07:30 Nowa Wieś Malborska
1:09:35 Malbork
Wzgórza Bukowe ---Kołowskie Parowy -- rezerwat leśny część2
Wzgórza Bukowe (313.27) -- mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego położony na południowy wschód od Szczecina na prawym, wschodnim brzegu rzeki Odry - częściowo w granicach administracyjnych miasta (Szczecin-Prawobrzeże), a także przyległych gmin: Gryfino i Stare Czarnowo.
Stanowi wysoki wał morenowy z najwyższym punktem, górą Bukowiec, o wysokości 149 m n.p.m. Wzgórza oddzielone są od Wału Stobniańskiego i Wzgórz Warszewskich na zachodzie szeroką na kilka kilometrów Doliną Dolnej Odry. Porośnięte lasem bukowym, zwanym Puszczą Bukową, chronioną jako Szczeciński Park Krajobrazowy, fragmenty najcenniejsze pod względem przyrodniczym chronione są także w sześciu rezerwatach. W Puszczy wytyczono wiele turystycznych szlaków pieszych i tras rowerowych, również pole golfowe w Binowie; popularne miejsce wypoczynku szczecinian z doskonałymi panoramami miasta i punktami widokowymi na dolinę Odry.
Puszcza Bukowa -- kompleks leśny położony przy południowo-wschodnich dzielnicach Szczecina na Wzgórzach Bukowych. Wchodzi w skład Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa, utworzonego w 1981 r. oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcze Szczecińskie, utworzonego w 1996 r. Wyróżnia się dominacją dobrze zachowanych żyznych lasów liściastych, zwłaszcza buczyn, które występują tu w wielu postaciach siedliskowych (buczyny kwaśne, żyzne, źródliskowe). Występują tu poza tym lasy łęgowe (w tym rzadki na niżu podgórski łęg jesionowy), olsy, dąbrowy, bory sosnowe i grądy. Czynnikiem sprzyjającym zróżnicowaniu lasów i zachowaniu ich walorów naturalnych jest bogata rzeźba Wzgórz Bukowych i dominacja żyznych siedlisk świeżych i wilgotnych.
* Kołowskie Parowy -- rezerwat leśny powołany w 1956 r. o powierzchni 24,01 ha. Utworzono go dla ochrony fragmentu lasu bukowego z bogatymi zespołami roślin zielnych w runie. Rezerwat obejmuje wysokie wzniesienia morenowych Wzgórz Bukowych, urozmaicone wąwozami, wywierzyskami i potoczkami. W około stuletnich drzewostanach buki osiągają wysokość do 40m. Dominuje w nim buczyna pomorska w podzespole z kostrzewą leśną, w dolinach występuje buczyna typowa, źródliskowa i łęgi. W 1982 został nazwany imieniem Józefa Lewandowskiego (1907-1968) wybitnego leśnika, działacza ochrony przyrody i wieloletniego dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Szczecinie. Przy rezerwacie leży granit (obwód 4,4 m, wys. 1,5 m) z tablicą upamiętniającą patrona.
VII sesja IX Kadencji Rady Gminy Miłoradz - 04.11.2024
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie prawomocności.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z VI sesji.
5. Informacje i komunikaty Przewodniczącego Rady.
6. Informacje Wójta Gminy o pracach między sesjami.
7. Informacje Przewodniczącego w sprawie interpelacji i zapytań.
8. Uchwały
a. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miłoradz w zakresie rozszerzenia obszarów oraz zapisów dotyczących urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii - elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych, biogazowni i magazynów energii wraz z towarzyszącymi im urządzeniami infrastruktury technicznej, drogami dojazdowymi, korytarzami infrastruktury technicznej oraz strefami możliwego oddziaływania,
b. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu przestrzennego dla lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł o mocy zainstalowanej dowolnej, w tym większej niż 500kW, dla w obrębie geodezyjnym Gnojewo w gminie Miłoradz,
c. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w istniejącej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
d. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego przez uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej prowadzonych przez Gminę Miłoradz,
e. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miłoradz na rok 2024,
f. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie usług wsparcia krótkoterminowego dziennego i całodobowego oraz warunków odpłatności za te usługi,
g. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Centrum Aktywności Seniora-Klub Senior+ w Mątowach Wielkich,
h. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Rocznego Programu współpracy Gminy Miłoradz z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2025 rok,
i. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie udzielenia w 2025 roku pomocy finansowej przez Gminę Miłoradz dla Powiatu Malborskiego,
j. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich na realizację zadania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
k. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2025 rok,
l. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2025 rok,
m. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2024 (zmiana VIII),
n. Nr VII. .2024 podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miłoradz na lata 2024 – 2038.
9. Wolne wnioski i oświadczenia.
10. Zakończenie obrad.
Informacja prasowa Urzędu Gminy Miłoradz
Nagrywamy dla Was 😀 Pozdrawiamy i czekamy na Wasze komentarze 👉Napisz skąd oglądasz 👉zostaw pozdrowienia 👉skomentuj, udostępnij, daj lajka ♥️
👉Pomóż nam i zacznij wspierać NASZ KANAŁ, pojawi się więcej filmów 😍
🔵Napisz skąd Nas oglądasz (Państwo, Miasto)♥️
♥️Zachęcamy Państwa do subskrybowania naszego kanału. 🔵
👉 Kamery na plażach Krynica Morska, Stegna, Jantar, Sztutowo, Kąty Rybackie
👉 Dowiedz się więcej:
Wycieczka motocyklowa w Świętokrzyskie (odcinek 35) [full HD]
2014-08-24 Wycieczka motocyklowa Yamahą V-Star XVS 650 Midnight Custom w Świętokrzyskie (odcinek 35);
- Huta Szklana - osada średniowieczna,
- Mirzec - modrzewiowy dworek,
- Lemierze - dwór,
- Przybysławice - dwór,
- Bogoria - zalew,
- Radzanów - dwór, staw,
- Krzcięcice - dwór.
Music: Kevin MacLeod
Podobał Ci się mój film, kliknij fajne :) lub subskrybuj mój kanał.
Zapraszam do obejrzenia wszystkich 35 odcinków (See all 35 episodes and subscribe to my channel)
Europa Tomorrow in Fundacja Rodowo
German - polish project (Buxtehude - Czerwonka) in Fundacja Rodowo in September 2011.
Workshop Future of Europa.
Director of the movie - Linda Massino :)
GFT summer event - Iława 2016
#GFTsummerPL
Muzyka: Rebeka - Stars