Do you know those 12 places worth visiting in Poland?
Poland is a beautiful country, with an extraordinary history of cities, villages and towns, beautiful landscapes and nature.
I encourage you to visit:
1. Biskupin,
2. Ostrów Lednicki
3. Kruszwica,
4. Gniezno
5. Benedictine Abbey in Mogilno
6. Trzemeszno
7. Raciążek
8. Sanktuarium Matki Bożej Ostrowąskiej
9. Gąsawa
10. Dziekanowice
11. Włocławek
12. Lednica
Mapa Wielkopolski. Punkt widokowy Duszno.
Na najwyższym wyniesieniu Pojezierza Gnieźnieńskiego – Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.), czwartym wyniesieniu w Wielkopolsce, znajduje się wieża widokowa o wysokości 12 m. Przy dobrej pogodzie widać z niej centralny obszar Szlaku Piastowskiego: Trzemeszno i Mogilno, katedrę w Gnieźnie, zarys Inowrocławia (30 km), a także cementownię w Barcinie (20 km), kominy elektrowni w Koninie (50 km), a nawet kopułę bazyliki w Licheniu (55 km). Poprzednią konstrukcję, która spłonęła we wrześniu 2011 roku, poprzedzało kilka jeszcze starszych budowli. W 1942 roku Niemcy postawili wysoką na 70 m drewnianą wieżę obserwacyjną, którą zniszczył pożar w 1956 roku. Kolejną (o wysokości 50 m) zbudowało wojsko, a następnie powstała drewniana o wysokości 25 m, która stała do 1965 roku.
#mapawielkopolski #wielkopolska #wielkopolskatravel #travel #podróże #zabytki #zabytek #opuszczone #ruiny #atrakcjeturystyczne #wycieczki #zwiedzanie #powiatgnieźnieński #gminatrzemszno
Mapa Wielkopolski
Grupa na facebooku:
Hotel Pietrak - idealne miejsce wypadowe do wędrówek po Gnieźnie 🇵🇱
Kolejna odsłona „W Polskę jedziemy” w zimowej szacie. Tym razem wybraliśmy się do Gniezna i na dodatek korzystając z pociągu, którym to byliśmy w stanie dotrzeć do celu szybciej niż miałoby się to w naszym wypadku stać przy udziale samochodu.
Z racji zimy, do celu podróży znowu miało być w miarę blisko, szybko i bez zbędnych ceregieli.
Gniezno to idealna miejscówka na weekend. Wszystko co najważniejsze do obejrzenia, znajduje się na stosunkowo niewielkim obszarze Starego Miasta. Podczas spacerów po pierwszej historycznej stolicy Polski podziwiać możemy efektowne kamienice, ładnie zagospodarowany rynek, odwiedzimy katedrę, a także zapolujemy z kamerą na króliki.
Motywem przewodnim naszej gnieźnieńskiej opowieści będzie usytuowany w samym sercu miasta hotel Pietrak.
Elegancki, rustykalny klimat starej XVIII-wiecznej kamienicy, połączony z funkcjonalnym wyposażeniem, sprawiają że każdy z przybyłych tu gości, będzie zadowolony z możliwości przebywania w pięknych miejscach, korzystania z uroków bardzo przytulnych, wygodnych pokoi, skorzystać z bogatej hotelowej infrastruktury (baza rekreacyjno-wypoczynkowa w postaci sauny oraz niewielkiego basenu z jacuzzi), a także znaleźć upodobanie w smakowitych posiłkach, serwowanych w kilku restauracjach, dostosowanych do każdego podniebienia.
Będąc tu, warto zwrócić także uwagę na niezmiernie ciekawy aspekt historyczny hotelowych budynków. Jak czytamy w reklamowej broszurze mieściła się tu niegdyś „Fabryka Wódek i Likierów”, która wydała światu 120 gatunków likierów, wódek i 11 rodzajów koniaków. W ofercie degustacyjnej „Fabryki Nalewek” możemy znaleźć aż 19 niepowtarzalnych smaków.
Hotel Pietrak okazał się strzałem w dziesiątkę, miejscem niezwykle gościnnym, komfortowym, pełnym pracujących tu z pasją ludzi.
To idealne miejsce dla tych którzy cenią sobie dobrą lokalizację w stosunku do pobliskich atrakcji, rozbudowaną infrastrukturę obiektu, oraz komfort zamieszkiwania.
Wybór odpowiedniego hotelu jest zawsze dylematem i zarazem pewnego rodzaju loterią, czy aby to co widzieliśmy w katalogu czy na stronie internetowej, będzie na miejscu zgodne z naszymi oczekiwaniami. Myślę, że ten obiekt spokojnie można polecić jako miejsce wspaniałego, komfortowego wypoczynku za rozsądną cenę. Zobaczcie zatem sami, jak prezentuje się hotel Pietrak wpisany w historię pierwszej stolicy Polski. Serdecznie zapraszamy.
Travelfan, Adventure Starts Here.
Tuliszków
Tuliszków
czerwiec 2010
Hotel Pietrak - najlepsza miejscówka w Wągrowcu 🇵🇱
Na szlaku Cysterskim w malowniczej miejscowości Wągrowiec znajduje się ekskluzywny czterogwiazdkowy kompleks hotelowo-restauracyjny zarządzany przez rodzinę Pietraków.
Główną atrakcją jest jego wyjątkowe położenie nad brzegiem Jeziora Durowskiego w pięknym parku przy głównej ulicy miasta.
Poszczególne pokoje w hotelu wyposażone są w telewizor i oferują widok na park lub jezioro. Wszystkie opcje zakwaterowania mieszczą łazienkę z prysznicem i suszarką do włosów. Niektóre z nich są klimatyzowane.
Hotelowa restauracja specjalizuje się w daniach kuchni polskiej, międzynarodowej i europejskiej. Codziennie rano serwowane jest urozmaicone śniadanie, którym można delektować się również na tarasie z pięknym widokiem na jezioro.
Na miejscu Goście mogą wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych. W wolnym czasie warto wybrać się na rejs po jeziorze.
Travelfan, Adventure Starts Here.
Kostrzyn
Kostrzyn
maj 2010
2015 Summer Trip (37b): Gniezno, Poland
Mikołajkowe składy na szlaku Gniezno - Trzemeszno
Dziś Mikołajki!
Z tej okazji mały mix ze szlaku Gniezno - Trzemeszno na Wierzbiczanach.
Film
E186 luzem na Inowrocław
EN57ALc z REGIO do Poznania Gł.
EN57ALc z REGIO do Bydgoszczy Gł.
EP07 z TLK ARTUS do Bielska Białej Gł.
EP07 z TLK BACHUS do Gdyni Gł.
ET22 z cysternami na Poznań
E186 z cysternami do Świnoujścia Portu
EP07 z IC MEWA do Warszawy Wsch.
Dzięki za oglądanie zapraszam do subskrypcji kanału
Pozdrawiam
Miejsce nagrania szlak
Gniezno - Trzemeszno
Data nagrania 7.10.2019
Nagrane z OLYMPUS TG 5
Wybrzeże Bałtyku 2008 z Pędziwiatrem.Część 1
Relacja filmowa z wyprawy rowerowej wzdłuż Wybrzeża Bałtyku.
Drone hyperlapse video of Borås
Testing hyperlapse function of Mavic 2
PRZEJMUJĄCE wycie syren podczas pogrzebu BRACI STRAŻAKÓW. Żegnający ich tłum nie krył ŁEZ | FAKT.PL
Gdy z kościoła wynoszono ich trumny, zerwał się bardzo silny wiatr, a z oczu żałobników popłynęły łzy. W Polnicy pod Człuchowem (woj. pomorskie) pochowano braci Dawida (†28 l.) i Kacpra (†22 l.). Obaj zginęli w wypadku samochodu w Belgii. Bracia byli strażakami ochotnikami. W niezwykle poruszający sposób pożegnali ich przyjaciele z jednostki. Utworzyli kondukt z samochodów gaśniczych, a gdy trumny składano do grobu, rozległ się przejmujący dźwięk syren alarmowych... Wtedy już nikt nie mógł powstrzymać płaczu.
Więcej:
FAKT, że warto być na bieżąco. Cieszymy się, że jesteś z nami!
🌟 Więcej ciekawych treści znajdziesz na
🌟 Bądź na bieżąco i subskrybuj nasz kanał na YouTubie! 🔊🔊
🌟 Jesteśmy też na Facebooku
🌟 Znajdziesz nas również na Instagramie:
🌟 Materiały Faktu możesz też oglądać na TikToku
🌟.Śledź nas także na Twitterze
Co znajdziecie na kanale Faktu na YouTubie? 📰
➡️ Wywiady z najważniejszymi politykami i czołowymi ekspertami. Dostarczamy Wam dziennikarstwo na najwyższym poziomie! Naszymi gośćmi są politycy z każdej strony sceny politycznej. Nie boimy się trudnych tematów. I to wszystko na żywo! Taki jest FAKT LIVE 🎙️
➡️ Rozmowy z gwiazdami z pierwszych stron gazet. Nasi dziennikarze zadają im pytania bez cenzury i tabu. Pytamy o wszystko!
➡️ Relacje z wydarzeń, które wstrząsnęły Polską. Przybliżamy tajemnice, próbujemy rozwikłać zagadki. Nasi dziennikarze docierają do ofiar i domniemanych sprawców
➡️ Sondy uliczne! Oddajemy mikrofon w Wasze ręce. Jesteśmy ciekawi przede wszystkim WASZEGO zdania. Reporterzy Faktu pytają Was o to, czym żyje Polska
#fakt #strażacy #pogrzeb
Kłecko Pomnik Obrońców na miejscowym cmentarzu - Wielkopolskie Westerplatte
W Kłecku w czasie kampanii wrześniowej, po wycofaniu się już oddziałów Wojska Polskiego, do obrony miasta przystąpiła m.in. Obywatelska Obrona Narodowa, złożona głównie z miejscowych strażaków pod dowództwem porucznika rezerwy Jana Lapisa. Zażarte walki trwały dwa dni. W trakcie pierwszej potyczki z Niemcami zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. Był on pierwszym poległym obrońcą Kłecka. Na drugi dzień Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując po drodze wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Dowódców obrony aresztowano i także rozstrzelano prawdopodobnie gdzieś w lasach pod Wągrowcem. Z kolei na Dalkach w Gnieźnie życie stracił inny obrońca Kłecka, tymczasowy burmistrz miasta we wrześniu 1939r. ks. Maksymilian Koncewicz. Szacuje się, że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka. Na miejscu straceń wzniesiono pomnik z polnych głazów, a na miejscowym cmentarzu stoi pamiątkowy pomnik. Ze względu na swoje bohaterstwo Kłecko często jest nazywane „Wielkopolskim Westerplatte.
In Kleck during the September campaign , after the withdrawal of the Polish Army troops have to defend the city joined , among others, Citizens National Defence , composed mainly of local firefighters under the command of Lieutenant John Lapis reserve . Ferocious fighting lasted two days. During the first skirmish with the Germans killed 17 -year-old scout Sliwinski New Year's Eve . He was the first fallen defender Kleck . On the second day Germany broke the resistance of the defenders and into the city . The population was spent on the market , killing many people along the way . They were killed , among others, Two more scouts Valerian and Stanislaw Mężyńscy . On The Market was a selection of inhabitants . Suspected of involvement in the defense were divided into two groups. One group shot on the same day on the banks of the Little Wool . The second group was lost on September 10th shooting in the city . Commanders defense also arrested and executed probably somewhere in the woods near Wągrowiec . In turn, Dalkach in Gniezno lives lost another defender Kleck , the interim mayor of the city in September 1939 . Fr . Maximilian Koncewicz . It is estimated that the war killed more than three hundred inhabitants Kleck . At the place of execution, a monument of fieldstone boulders , and at the local cemetery is a memorial monument . Because of his heroism Kłecko is often called the Wielkopolska Westerplatte .
Gniezno, Rynek, Katedra, Stare Miasto
Inowrocław - Świątynia p.w. Zwiastowania NMP - Bazylika Mniejsza Imienia NMP
#MariaTravelNaturePOLAND#InowrocławŚwiątyniaZwiastowaniaNMP
#InowrocławKościółImieniaNajświętszejMaryiPanny#Turystyka#Inowrocław
#Podróże#Natura#PięknaNaszaPolskaCała#muzykayoutubeaudiolibrary
🔹 Witam na moim kanale: youtube.com/@MariaTravelNaturePOLAND
🔹Zapraszam do oglądania, link do filmu:
🔹Subskrybuj kanał:
🔹Aktywuj 👉🔔 aby otrzymywać powiadomienia o nowych filmach👈
🎬 Treści użyte w filmie wykonała i udostępnia @MariaTravelNaturePOLAND
✅ Świątynia p.w. Zwiastowania NMP, ul. Plebanka 10, 88-100 Inowrocław. W 2002 roku inowrocławianie obchodzili 100-lecie konsekracji największej w mieście świątyni p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wzniesionej w latach 1898-1900 z inicjatywy księdza Antoniego Laubitza według projektu berlińskiego architekta Augusta Rincklake. Neoromański kościół, długi na 72 m, a szeroki na 25 m, może pomieścić 3000 ludzi. Widoczna w całej okolicy 77-metrowa wieża jest doskonałym punktem orientacyjnym i swego rodzaju symbolem
Inowrocławia. Bogaty wystrój rzeźbiarski, będący dziełem Władysława Marcinkowskiego, nawiązuje do polskich tradycji narodowych. Dotyczy to zwłaszcza tympanonu zachodniego z wizerunkiem Matki Boskiej w koronie oraz nieistniejącego już portalu północnego, na którym wyrzeźbiona była scena z Piastem i Rzepichą przyjmujących aniołów. Ta płaskorzeźba została zniszczona podczas katastrofy z 9 kwietnia 1909 roku, kiedy to zapadła się część północnej ściany świątyni. W roku ponownego otwarcia kościoła dla wiernych (dokładnie 18 grudnia 1929 roku)
ochrzczony został tutaj Józef Glemp, obecny Prymas Polski.
✅ Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny - romańska bazylika mniejsza, ul. Biskupa Antoniego Laubitza 9, 88-100 Inowrocław. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Inowrocławia jest romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony zapewne w końcu XII wieku z fundacji księcia Leszka, wnuka Bolesława Krzywoustego.
Orientowany, jednonawowy z zamkniętym absydą prezbiterium i dwuwieżowym masywem zachodnim, był największą bazyliką redukowaną (bez transeptu) w Europie środkowo
-wschodniej. W 1834 roku spłonął i przez wiele lat nie pełnił funkcji religijnych, dlatego
mieszkańcy nazwali go Ruiną. Odbudowany został staraniem proboszcza Antoniego
Laubitza w latach 1900-1901. Szczęśliwie przetrwała piękna gotycka rzeźba
Uśmiechniętej Madonny z XIV wieku. Zwiedzając świątynię koniecznie zwrócić trzeba uwagę na znajdujące się zewnętrznych ścianach ryty i płaskorzeźby, które stały się źródłem licznych domysłów i legend. Symbolizują one podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej.
▶ Polecam muzykę z Biblioteki YouTube Audio Library
▶ Muzyka: Stale Mate - Jungle Punks
10.- My Way to Santiago de Compostela - Ökumenischer Pilgerweg - Leipzig - Frienstedt (Germany_2)
On 16 November 2023, I completed my greatest challenge and adventure - the Camino de Santiago. I walked 5005 kilometres from my home in Sigulda (Latvia). I spent two hundred and one days on the road and walked through six countries - Latvia, Lithuania, Poland, Germany, France and Spain to Santiago de Compostela.
.
Watch my entire Camino de Santiago series from the beginning -
.
Playlist -
Droga krajowa nr 15 - odc. Inowrocław - Gniezno - [Do Czech]
Druga odsłona mojej podróży do Czech. Za sobą mam już Toruń i Inowrocław. Zapraszam na podróż do Gniezna.
Na facebooku:
Second part of my trip to the Czech Republic from Tri-City. Behind him, I have Torun and Inowrocław. I invite you to travel to Gniezno.
[DK15] Inowrocław - Toruń (x3)
Turystyka kajakowa - Kurs ITK - Rościmin
Tym razem Krajeński Park Krajobrazowy (woj. kujawsko-pomorskie, środkowa części Pojezierza Krajeńskiego) zwiedzaliśmy z wysokości kajaka. Na kurs Instruktora Turystyki Kwalifikowanej - turystyka kajakowa - licznie przybyli kursanci z okolic Rościmina (pow. nakielski), ale także z Poznania, Olecka, Brzegu czy Warszawy. Aura była dla nas łaskawa, pomimo wcześniejszej prognozy pogody kajakowej, czyli z dołu woda, z góry woda. Spływ odbył się po rzece Orli, która przepływa przez kilka malowniczych jezior - my mieliśmy okazję płynąć: Runowskim Dużym, Czarmuńskim i Rościmińskim Dużym.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy wielu udanych imprez turystyki kajakowej!
Szczególne podziękowania dla Pana Komendanta Stanicy Wodnej w Rościminie.
1.01.2016 REGIO ''BARYCZ'' Rp1
Będąc w okolicy darłem żeby zdążyć na pociąg,i jak widać udało się, dziś piątek,regio powinien jechać po południu,a że mamy wyjątkowy dzień czyli nowy rok to jedzie rano,
05.- My Way to Santiago de Compostela - Camino Polaco_2 (Ketrzyn - Szalkowo)
2022 - The adventure of the year From the comfort zone along the Camino de Santiago (Santiago from home), on foot making the way from Sigulda (Latvia) through Lithuania, Poland and Germany to the French Luxembourg border. I spent 118 days on the road, covering 2850 kilometers.
.
Watch my entire Camino de Santiago series from the beginning -
.
Playlist -