This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Strzelce Krajeńskie Poland

x

The Polska #23 - Baszta Czarownic

#Czarownice #Zamki #Twierdze

Nikt z nas nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji. Uważamy, że historie o wiedźmach – uczestniczkach tajnych nocnych biesiad z diabłem – są od naszego kraju odległe nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni. Tymczasem stosy czarownic płonęły także na terenach dzisiejszej Polski. Nie wierzycie? Opowiem Wam o procesach czarownic, które pod koniec XVI wieku toczyły się w niewielkim, dziś niemal sennym miasteczku leżącym na terenie obecnego województwa lubuskiego. Witajcie w Strzelcach Krajeńskich!

Strzelce Krajeńskie odwiedziłem „przejazdem” – jak zwykle jadąc zupełnie gdzieś indziej. Moją uwagę przyciągnęły otaczające miasto kamienne mury; jedne z najdłuższych kompletnych, tak dobrze zachowanych średniowiecznych murów w Polsce. Być może nawet najdłuższe?

Strzelce Krajeńskie to nieduże miasteczko; liczy sobie niecałe dziesięć tysięcy mieszkańców. Powstało jednak stosunkowo dawno temu – w 1272 roku. Wtedy to zbudowano wspomniane mury miejskie o długości 1700 metrów. Co jest ewenementem: mury te praktycznie na całym obwodzie zachowały się w całości po dziś dzień. Brakuje – po 850 latach od ich budowy – zaledwie 60 metrów. Tak, dobrze czytacie! Z pierwotnych 1700 metrów zachowało się aż 1640. Które z obwarowanych w średniowieczu miast może pochwalić się takim wyczynem?

Mury zbudowano z polnego kamienia – i jest to kolejny element świadczący o ich wyjątkowość. Wysokie na 8-10 metrów, grube na półtora metra, otaczały w XIII wieku przestrzeń o powierzchni około 24 hektarów. W środku powstało miasto. Politycznie należało do germańskiej Marchii Wschodniej, później do Brandenburgii, przez okres kilkudziesięciu lat rezydowali tutaj Krzyżacy, a po zakończeniu II wojny światowej stało się miastem Polskim.

Mury były zabezpieczone dodatkowo fosą oraz wałem ziemnym. Otaczająca miasto tzw. „mokra fosa” zaopatrywana była w wodę z dwóch pobliskich jezior. Żeby jeszcze bardziej podnieść walory obronne miasta wybudowano 38 baszt oraz dwie silnie ufortyfikowane bramy wjazdowe: Młyńską i Gorzowską. Jak łatwo policzyć baszty znajdowały się w murach średnio co 50 metrów. Istne polskie Carcassonne! Miało być jednak o procesach czarownic, a nie o murach. Więc do rzeczy!

Gdzieś w okolicach połowy XVI wieku jedną z baszt podwyższono i urządzono w niej więzienie. Nazwano ją „Basztą więzienną”, ale szybko zastąpiła ją nowa, stosowna do jej funkcji – „Baszta Czarownic”. I to jest początek historii, na którą czekacie.

Ze względu na położenie geograficzne oraz narodowość mieszkańców Strzelce (jeszcze nie Krajeńskie, bo tę nazwę dodano dopiero w 1946 roku) już w pierwszej połowie XVI wieku stały się miastem luterańskim. Jak się zaraz okaże, z poważnymi tego konsekwencjami.

Nasza historia zaczyna się 8 grudnia 1550 roku, kiedy to została pojmana oraz oskarżona o stosowanie czarów żona tutejszego mieszczanina, niejakiego Valentina Freydebeckera. Kobietę oskarżono o to, że – UWAGA – jest winna psucia się piwa, które warzył burmistrz miasta. Miała podobno dorzucać do wody czerpanej z miejskiej studni trujących ziół. Potem podrzucała ten zatruty wywar do gospodarstwa burmistrza. Odbył się proces, a kobietę uznano winną. Nakazano jedyną możliwą w tym przypadku karę: czary oznaczały spalenie żywcem na stosie. Dwa lata później, w 1552 roku, ten sam los spotkał także jej siostrę – wdowę po Kerstenie Marzdorf z pobliskiego Różańska. Przyłapano ją na spółkowaniu ze służącym, a gdy dodano dwa do dwóch – uznano, że obie siostry musiały oddawać swoje ciało diabłu. Były to czasy, gdy wszelkie wątpliwości interpretowano na niekorzyść podejrzanego.

Dwa stosy, które zapłonęły na wznoszącym się za murami miasta Wzgórzu Wisielczym, stały się preludium do wydarzeń o trzydzieści lat późniejszych. W 1580 roku do władz regionu Kostrzyna i Frankfurtu zaczęły docierać coraz to liczniejsze skargi i donosy mówiące o tym, że mieszkańcy Strzelec mają problemy z wiarą; tutejsi mężczyźni w niedzielę coraz częściej przesiadywali w oberżach zamiast uczestniczyć we mszach. Władze kościelne nie mogły tych donosów pozostawić bez reakcji – do miasta wysłano specjalną wizytację celem sprawdzenia „jak się sprawy mają”....

[...] Z pomocą opętanym przyszedł miejscowy pastor, który próbował uleczyć mieszkańców egzorcyzmami. Zgromadził wszystkich w kościele, ale tutaj doszło do kolejnej eskalacji – nie dość, że tłum rzucił się na pastora zanim ten wypowiedział egzorcyzmy, to jeszcze wykrzyczano, że to on jest wspólnikiem diabła. To on miał sprowadzić – jak uznał tłum – obłęd na mieszkańców. Nagle, niespodziewanie… także pastor zaczął zachowywać się jakby oddał duszę diabłu; nie do końca jest jasne czy rzeczywiście został opętany, czy może w ten sposób ratował życie będąc otoczonym przez żądny ofiar tumult. Wkrótce do Strzelec zjechała specjalna komisja. [...]

Pełen opis znajdziecie na blogu:
x

[Żary] Przejazd przez miasto (x2,5)

x

Rezerwat Jezioro Łubówko i Jezioro Łubowo Lubiewo

Jezioro Łubowo i Rezerwat Przyrody Jezioro Łubówko

x

DK12 + DK25 + Szlak Bursztynowy i inne: Kalisz (2x)

Przejazd przez Kalisz ulicami (w kolejności chronologicznej) :
Ulicą Łódzką
Szlakiem Bursztynowym
Ulicą Górnośląską
Ulicą Wrocławską
Aleją Wojska Polskiego.

Salony samochodowe widoczne podczas odcinka (w kolejności chronologicznej) :
Volvo Car Kalisz
Citroen Sztukowski Kalisz
BMW Premium Arena Kalisz
Skoda Kalisz Salon Serwis Ignaszak
Ignaszak Dealer Audi, Volkswagen.



Muzyka:
Bensound - house.
x

Atrakcje Ziemii Lubuskiej - Jezioro Orchowe

Atrakcje Ziemi Lubuskiej - Jezioro Orchowe (zwane także Rudzeńskim) oraz Jezioro Wieleńskie we Wieleniu (woj. wlkp.)

OCALMY POLSKĄ TURYSTYKĘ Zarezerwuj urlop w Polsce

Po zakończeniu epidemii zaświeci nad Polską słońce… wszyscy będą chcieli odpocząć od zamknięcia w domach. Pomóżcie teraz nam, polskim hotelarzom i właścicielom obiektów noclegowych – zarezerwujcie urlop w Polsce lub kupcie voucher w hotelu, SPA czy ośrodku wypoczynkowym.
Pomyślcie o ludziach, którzy pracują w turystyce i wszystkich, którzy dzięki niej zarabiają na życie od Pani, która sprzedaje oscypki na Krupówkach, pracownika muzeum, po właściciela autokaru.

Przyłącz się do akcji #OcalmyPolskąTurystykę

Dziś hotele, obiekty turystyczne przygotowały vouchery, bony turystyczne. Portale rezerwacyjne udostępniają także możliwości rezerwacji bez prowizji na określone hasła. Pomóżmy im teraz. Z pewnością macie swoje ulubione miejsca, do których chcielibyście pojechać w Polsce, a może chcielibyście odkryć nowe… Wszystkie te obiekty czekają na Wasze wsparcie.

Z naszych własnych materiałów wykonanych w ostatnich latach powstał film, który mamy nadzieję, będzie kroplą nadziei na szybkie odrodzenie branży gościnnej i zapotrzebowania na usługi wszystkich firm promujących wspaniałe miejsca w Polsce. To wyzwanie dla wszystkich.
Liczymy, że sobie poradzimy, choć nie będzie łatwo.
Trzymajcie się Wszyscy zdrowo i na razie pozostańcie w domach, aby powrót do normalności był jak najkrótszy.
Tęsknimy bardzo za wami!

Zapraszamy do dalszych działań związanych z akcją #OcalmyPolskąTurystykę Ocalmy Polską Turystykę Zarezerwuj urlop w Polsce m.in.:
1. wydarzenia na facebooku:

2. strony na facebooku:



Wszystkie prawa do filmu są zastrzeżone. Kopiowanie, ściąganie, wykorzystywanie fragmentów, umieszczanie kopii na innych stronach jest niedozwolone.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie produkcji filmowych lub materiałów promocyjnych na naszych innych kanałach: +48 502433423


P.s.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu, hotelarzom, u których nagrywaliśmy materiały w ostatnich latach i którzy przyłączyli się do akcji, wszystkich ekipach filmowych, aktorach, statystach, i co ważne Kacprowi Juszczykowi, z którym nagraliśmy większość materiałów i zmontowaliśmy całość. Dziękujemy Hubertowi Napierale, który był autorem części ujęć oraz droniarzom: Volatus, 4 elements i Waldemarowi Strażyńskiemu.

Strzelce Krajeńskie DK 22

Na odcinku 450 metrów 5 przejść dla pieszych, a w całym Frankfurcie nad Odrą - jedno...

🇵🇱 Tajemnicze lubuskie, warte zachodu

Dziś zapraszam Was do lubuskiego, mojego rodzinnego regionu, który miałam przyjemność reprezentować przy okazji V Turystycznych Mistrzostw Vlogerów. W filmie odwiedzimy:
[00:35] Zieloną Górę
[01:50] Łagów
[05:45] Żagań
[10:55] Strzelce Krajeńskie
[14:57] Mierzęcin
Z bólem serca musiałam się ograniczyć tylko do kilku miejsc, choć wiem, że znacznie więcej w województwie lubuskim zasługuje na uwagę. Chciałam Wam pokazać moje rodzinne miasto, odradzającą się tradycję wina, zamek joannitów, bibliotekę poaugustiańską, histoirę czarownic, z którymi silnie związany jest nasz region oraz Mierzęcin jako przykład jednego z wielu przepięknych pałacyków na naszym terenie. Ale lubuskie to nie tylko historia i architektura, ale przede wszystkim ludzie pełni pasji. Cieszę się, że dzięki temu projektowi nasze ścieżki mogły się zetknąć.

Jeśli będziecie zainteresowani polską serią z lubuskiego, chętnie zrealizuję dla Was kolejne filmy.

Film powstał w ramach V Turystycznych Mistrzostw Vlogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną przy współpracy z Lubuską Organizacją Turystyczną
#visitpolska #mistrzostwablogerow #mistrzostwavlogerow

Jak tu pięknie! Poznaj lubuską przyrodę

Województwo lubuskie kryje w sobie piękne zabytki, wiele turystycznych atrakcji, ale przede wszystkim olśniewającą przyrodę i niezwykłe parki. Więcej:

Pojezierze lubuskie - Jezioro Wilkowskie

Natura wciąga. Nie tylko wir wielkiego miasta, ale wieś także, a może przede wszystkim. Bez pośpiechu, w swoim tempie, na luzie. Przecież nie trzeba ciągle biec. Czasem trzeba się zatrzymać. Dlaczego nie w takim miejscu, jak tutaj... Tak. Właśnie w takim.

Jeśli chcecie zobaczyć inne miejsce z lotu ptaka, wpisujcie w komentarzach.

✅ Instagram:
✅ Oficjalna strona:
✅ Zobacz mój Facebook:

Subskrybuj kanał i wciśnij 🛎 - dowiesz się pierwszy o nowych filmach.

➡ Muzyka:

#jezioro #wilkowskie #dron
x

Górny Śląsk - Jezioro Rybnickie

Danków, województwo lubuskie, Poland

Danków is a small village in lubuskie district in western Poland. Two lakes and large forrests. It gives you a chance to rest and spend some great time whil fishing, relaxing.

Danków to mała miejscowość w województwie lubuskim położona pomiędzy dwoma jeziorami na trasie ze Strzelec Krajeńskich do Barlinka.

If you like my drone movies please klick Subscribe and keep watching.

Jeżeli podobają Ci się moje filmy z powietrza, subskrybujcie mój kanał by być na bieżąco.

Muzyka: Hans Zimmer - Requiem for a dream

KURORT JESIONKA - jedno z 500 lubuskich jezior!

Letnisko Jesionka znajduje się na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego, w pobliżu miejscowości Kolsko - regionu z tradycjami kolejowymi. Przebiegała tędy malownicza linia kolejowa 371 z Wolsztyna do Żagania. Kilka lat temu torowisko zostało rozebrane, a w tym roku na tym miejscu wybudowano 50 km ścieżkę rowerową łączącą Kożuchów - Nową Sól ze Sławocinem. Trasę testowaliśmy i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Na miłośników kajakarstwa czeka z kolei sporej wielkości jezioro Orchowe (Rudzeńskie), które połączone jest kanałami z pozostałymi lubuskimi i wielkopolskimi jeziorami, tworząc wyjątkowo atrakcyjną sieć wodnych dróg. Z kolei pasjonaci opalania i plażowego relaksu mają do dyspozycji 3 piaszczyste plaże z szerokimi pomostami. Kąpiele słoneczne urozmaici plażowy basen przy hotelu Tanzanit. Na przyjezdnych czekają także - bar i restauracja, a także lokalny sklepik z przemiłą obsługą :-) Zachęcamy Was także do uprawiania nordic walking - faja trasa przebiega pomiędzy Jesionką a Rudną. Odwiedźcie naszą stronę:

Atrakcje Ziemii Lubuskiej - Jezioro Orchowe - JESIONKA

Atrakcje Ziemi Lubuskiej - Jezioro Orchowe (zwane także Rudzeńskim) w Jesionce oraz marina nad Jeziorem Wieleńskim we Wieleniu (woj. wlkp.)

POLAND, one day trip to Łagów near Poznań

Jednodniowy wypad do Łagowa

Summer 2014

Muzyka: Planet Of Sound – We Are Together
x

Kraj Basków, Hiszpania - przejazd autostradą

Jezioro Lubikowskie.wmv

Jezioro Lubikowskie w miejscowości Lubikowo województwo Lubuskie.

Rybno Wielkie, jezioro Rybno Małe, trasa rowerowa kierunek na Rybieniec

Wyjazd nad jezioro Lubikowskie

Wyjazd nad jezioro Lubiowskie do w pobliżu miejscowości Stołuń.

Spacer po Pile

Spacer po mieście Piła w województwie wielkopolskim dnia 23 kwietnia 2019 roku.

Shares

x

Check Also

x

Menu