GMINA PŁUŻNICA - Piękna Wieś z Trzema Otaczającymi Jeziorami.
Płużnica (gmina)-Piękna Wieś z Trzema Otaczającymi Jeziorami.
👉👉 Subskrybuj Kanał:
👉👉 FACEBOOK:
Film przedstawia miasto GMINA PŁUŻNICA z Drona wraz z Trzema Jeziorami i zabytkami tej Gminy.
GMINA PŁUŻNICA - gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie Toruńskim. Według danych z roku 2002 gmina Płużnica ma obszar 119,33 km² większość to użytki rolne bo aż 86%.
Gmina Płużnica leży nad trzema jeziorami: Wieczno, Płużnickim i Wieldządzkim. Wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka
👉👉 Zabytki 👈👈
- zespół dworski i folwarczny w Bartoszewicach, obejmujący: dwór z
1913-1917; park z pierwszej połowy XIX w.
- zespół kościelny parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w
Błędowie, obejmujący: kościół z początku XIV w.
- zespół dworski z pierwszej połowy XIX w. w Błędowie.
- zespół dworski w Józefkowie, obejmujący: dwór z połowy XIX w.
- kaplica dworska pod wezwaniem św. Barbary z 1734 roku w Mgowie
- kościół parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XIII/XIV w. w
Nowej Wsi Królewskiej.
- kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty z końca XIV w. w Płużnicy
👉👉Sąsiednie gminy 👈👈
Chełmża, Stolno, Grudziądz, Lisewo, Radzyń Chełmiński, Ryńsk
👉👉 Sołectwa 👈👈
Bągart, Bielawy, Błędowo, Czaple, Dąbrówka, Józefkowo, Kotnowo, Nowa Wieś Królewska, Orłowo, Ostrowo, Płąchawy, Płużnica, Pólko, Uciąż, Wiewiórki, Wieldządz.
GMINA PŁUŻNICA
Trzema Jeziorami
Kujawsko-Pomorskie
gmina wiejska
większość to użytki rolne
województwie Toruńskim
województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim
Wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka
Gmina Płużnica leży nad trzema jeziorami: Wieczno, Płużnickim i Wieldządzkim.
zespół dworski i folwarczny w Bartoszewicach, obejmujący: dwór z
1913-1917; park z pierwszej połowy XIX w.zespół kościelny parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w
Błędowie, obejmujący: kościół z początku XIV w.zespół dworski z pierwszej połowy XIX w. w Błędowie.zespół dworski w Józefkowie, obejmujący: dwór z połowy XIX w. kaplica dworska pod wezwaniem św. Barbary z 1734 roku w Mgowie kościół parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XIII/XIV w. w
Nowej Wsi Królewskiej.kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty z końca XIV w. w Płużnicy
Chełmża, Stolno, Grudziądz, Lisewo, Radzyń Chełmiński, Ryńsk
Bągart, Bielawy, Błędowo, Czaple, Dąbrówka, Józefkowo, Kotnowo, Nowa Wieś Królewska, Orłowo, Ostrowo, Płąchawy, Płużnica, Pólko, Uciąż, Wiewiórki, Wieldządz.
Niewieścin - Gmina Pruszcz k. Świecia
Niewieścin - Gmina Pruszcz k. Świecia
👉👉 Subskrybuj Kanał:
👉👉 FACEBOOK:
Film przedstawia Niewieścin z Drona oraz pięknymi zabytkami tej miejscowości.
Niewieścin (niem. Rasmushausen) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Pruszcz, 23 km na północny wschód od Bydgoszczy, po wschodniej stronie drogi nr 5 do Świecia. Według spisu powszechnego z 31 marca 2011 roku wieś liczyła 495 mieszkańców.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
Historia
Od 1309 wieś Niewieścin była własnością rodziny Niewieścińskich, z której wywodził się między innymi jeden z najznakomitszych prawników polskich przełomu XVI i XVII w. – Mikołaj Niewieściński. Był sekretarzem królewskim, deputatem na Trybunał Koronny z województwa pomorskiego, a w 1588 został powołany w skład komisji dokonującej reformy prawa ziemskiego w Prusach Królewskich i jak twierdzą historycy prawa wniósł duży wkład w tzw. Korekturę Pruską. W 1825, po śmierci ostatniego właściciela Józefa Moszczeńskiego, cały majątek przeszedł na rzecz rządu pruskiego. Nowym właścicielem został Niemiec Rasmus, prawdopodobny fundator obecnego dworu. Nazwa Rasmushausen funkcjonowała do 1898, a po odzyskaniu niepodległości powrócono do obecnej formy.
Parafia w Niewieścinie powstała około 1297-1299. Fundatorem był książę Mestwin II. W 1745 właściciel Niewieścina – Grzegorz Niewieściński w obecności biskupa włocławskiego podarował parafii 52 ha ziemi jako beneficjum na wieczne czasy. Najstarszym patronem kościoła i parafii był św. Jakub starszy Apostoł. Do czasu podarowania ziemi w 1745 parafię utrzymywali następujący właściciele: hrabiowie z Niewieścina (Niewieścińscy), z Mruczna (obecne Mirowice) – Mruczyńscy, z Wałdowa – Wałdowscy, a także właściciele Grabowa do 1686. Pierwszy kościół zbudowany został nad jeziorem w centrum miejscowości. Drugi – drewniany – miał dwie wieże, wewnątrz dwa chóry i pięć ołtarzy. Obecną świątynię zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1865-1866 według projektu architekta Luchterhada ze Świecia. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny, pochodzący ze starego kościoła. Datuje się go na 1700 rok. Ołtarze boczne pochodzą z końca XVII wieku. W parafii znajduje się również chrzcielnica barokowa w kształcie anioła dźwigającego kolistą czarę oraz konfesjonał rokokowy z końca XVIII wieku. Dzwon z 1640 w czasie demontażu przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej upadł i uległ pęknięciu. Drugi odlany w 1822 pochodził z majątku z Cieleszyna.
Wraz z początkiem wojny nieustannie gromadzono metal na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Rekwizycji podlegały: wykonane z blachy miedzianej pokrycia dachów, kraty i ogrodzenia, bramy, tablice nagrobne i pamiątkowe, mosiężne klamki, lichtarze, żyrandole oraz wiele przedmiotów będących wyposażeniem kościołów. Dokładnej rekwizycji poddano dzwony kościelne znajdujące się na terenie Rzeszy oraz w okupowanych krajach, w tym dzwon z Niewieścina.
W pałacu Niewieścińskich po wojnie znajdował się Uniwersytet Ludowy. Obiekt z czasem został przejęty przez PGR. Szkoła Podstawowa początkowo funkcjonowała w kilku miejscach – np. prowadziła działalność w centrum wsi na skarpie przy jeziorze. W 1966 odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku, który istnieje do dnia dzisiejszego.
Nieopodal zabytkowego dworu firma KWK Construction zrealizowała budowę obiektu stylizowanego na dwór staropolski.
Kultura
W miejscowości funkcjonuje chór Biedronki. Działa także świetlica środowiskowa Santiago, oraz zorganizowana wspólnota katolicka Rodzina Kolpinga złożona z parafialnych wolontariuszy zrzeszonych w Związku Centralnym Dzieła Kolpinga w Polsce.
Gromada Niewieścin – dawna gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.
Sołectwo Niewieścin
Sołtys Niewieścina: Karol Lewandowski
Rada Sołecka
Niewieścin
Gmina Pruszcz
Powiat Świecie
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Parafia Niewieścin
Kościół Św. Jakuba Apostoła
Szkoła Podstawowa w Niewieścinie
Sołectwo Niewieścin
Rada Sołecka
Chór Biedronki
Pałac Niewieścińskich
Uniwersytet Ludowy
Polska wieś z drona
Polska dron
Polska z lotu ptaka
Visit Kujawsko-Pomorskie 01
Spot reklamowy promujący Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz oficjalny portal turystyczny Zobacz atrakcje Torunia, Bydgoszczy, Biskupina i Chełmna oraz propozycje spływów na Brdzie i relaksu w SPA.
Letnie wspominki, czyli dokąd zaprowadziły nas Mapy Google 🇵🇱
Dziś wybieramy się na objazd okolicy, zobaczyć co w trawie piszczy i nadrobić poznawanie miejsc, które nie udało się nam wcześniej zobaczyć.
Na pierwszy rzut poszło ulokowane w okolicach Suchatówki, na skraju Puszczy Bydgoskiej uroczego jeziora Nowego.
Dalsze kroki niezamierzenie skierowały nas do Straszewa, gdzie obejrzeliśmy drewniany kościół oraz do pobliskiej wsi Seroczki, gdzie znajduje się dwór ziemiański... który mimo ciekawych opisów, nie jest dostępny do zwiedzania.
W trakcie naszego objazdu dotarliśmy także do ulokowanej nad brzegami Wisły Nieszawy. Nie pozbawione uroku senne miasteczko wielokrotnie było tłem filmów fabularnych.
Finalnie dzień zakończyliśmy n, co prawda odnalezionej dzięki Google Maps dzikiej plaży, która na miejscu wydała się dzika i zapomniana przez Boga i ludzi.
Zapraszamy serdecznie na wspólny objazd.
PS. Warto też zajrzeć na
Travelfan, Adventure Starts Here.
================================================================================== 💰 Zostaw napiwek: 💰 Wszelkie przychody uzyskane z powyższych źródeł inwestowane są w utrzymanie oraz rozwój kanału!
Poznaj Szlak Piastowski w województwie kujawsko-pomorskim
Szlak Piastowski łączy dwa województwa: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w następujących miejscowościach: Biskupin, Gąsawa i Marcinkowo Górne, Wenecja, Żnin, Mogilno, Strzelno, Pakość, Inowrocław, Kruszwica, Radziejów, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal, Gniewkowo i Kościelec.
Więcej na :
SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
ORAZ PROFIL FB:
Gniewkowo
Gniewkowo
czerwiec 2010
Inowrocław z lotu ptaka - Woj. Kujawsko-Pomorskie, Polska
Witam na moim kanale: youtube.com/@MariaKalinowska
Zapraszam do oglądania, link do filmu:
©Treści użyte w filmie wykonała i udostępnia @MariaKalinowska
Panorama miasta i Parku Solankowego z 10 piętra Szpitala Uzdrowiskowego
Energetyk w Inowrocławiu
♪♪ Muzyka z Biblioteki YouTube Audio Library : Love or Lust - Quincas Moreira
#MariaKalinowskaPolska#Inowrocław#WojKujawskoPomorskie#PanoramaInowrocławia
#Turystyka#MuzykaYouTubeAudioLibrary
Kruszwica i prywatne, publiczne przejście dla pieszych ;)
Kruszwica ul. Niepodległości. Jak widać, zlikwidowane przejście dla pieszych nadal służy co niektórym mieszkańcom miasta. Niewątpliwie szanowna pani swą odpowiedzią błysnęła jak chrząstka w salcesonie ;)
Ruszamy Wzdłuż Zachodniego Wybrzeża. Gdzie Jest Najpiękniejsza Polska plaża? Spotykamy Znajomych.
Witamy Cię na kanale MKMhobby.
Fajnie, że tu zajrzałeś, mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej.
Krótko o nas.
Uwielbiamy podróżować, od jakiegoś czasu naszym sposobem na podróże jest karawaning.
Na naszym kanale będziesz mógł zobaczyć nasze początki z przyczepą kempingową Hobby, budowę Campervana i podróże Vanem.
Znajdziesz tu wiele porad związanych z karawaningiem, od obsługi przyczepy czy campervana, po oryginalne rozwiązania które mogą się przydać kiedy chcesz sam stworzyć swój dom na kółkach.
Podróżujemy po Polsce i Europie, pokazujemy campingi, miejscówki na dziko, miejsca warte odwiedzenia, duże miasta i małe miasteczka. Pokażemy Ci gdzie można zobaczyć coś ciekawego, gdzie zjeść coś dobrego i spędzić przyjemnie czas.
Możesz z nami pojechać nad Bałtyk, na Bałkany, do Rumunii, Włoch, Szwajcarii i w wiele innych ciekawych miejsc.
Zostań z nami a będziesz się dobrze bawić.
Jeśli nie chcesz żeby Cię cokolwiek ominęło, zapraszamy do subskrypcji kanału, każda kolejna osoba pomaga w rozwoju naszego kanału i motywuje nas do tworzenia treści dla Was.
*SUBSKRYPCJA*
*NASZE SOCIAL MEDIA*
INSTAGRAM
FACEBOOK
*KONTAKT*
mkmhobby2019@gmail.com
*ROZDZIAŁY*
00:00 – wstęp
00:13 - intro
00:27 – jesteśmy we dwójkę
01:04 – kamper Miśka
01:59 – mała przerwa
02:12 – być może wyjedziemy we dwójkę?
03:14 – subscribe
03:20 – camping na dziko
04:16 – idziemy na plażę w Karwieńskich Błotach
05:20 – wejście nr 15 Karwieńskie Błota
06:59 – szukamy naszych znajomych na plaży
07:51 – znaleźliśmy Mariolę i Michała
08:10 – plaża w Karwieńskich Błotach
09:34 – złapała nas ulewa
10:10 – chwilę później , wyjeżdżamy na urlop
11:00 – jedziemy na zachodnie wybrzeże
12:13 – poranek w Dziwnowie
15:59 – Krzysiek był dzielny
16:41 – idziemy nad morze w Dziwnowie
19:08 – plaża w Dziwnowie
21:20 – kładki na wydmach i urodziny Matyldy
22:15 – zaczęło padać
23:01 – miejscówka w porcie
23:54 – daleko do auta a tu pada
25:17 – zostawiamy kamień
26:05 – pizza z Biedronki i jak ją upiec bez piekarnika
27:06 – zachód słońca nad Bałtykiem
27:37 – backstage
*GPS*
Dziwnów na dziko 54.023850, 14.753633
*TAGS*
Urlop we dwoje, kamper Miśka, karawaning.pl, karwienskie blota na dziko, camping na dziko, zejście na plaze w karwieńskich blotach, plaza w karwieńskich blotach, wejście nr 15 w karwieńskich blotach, zachodnie wybrzeże polski, baltyk, wybrzeże Bałtyku, zachodnie wybrzeże baltyku, dziwnow, spanie na dziko w dziwnowie, pizza, biedronka, wydmy, spacer po wydmach, wędrowny kamien, zachod slonca nad batlykiem, mkmhobby, jak spedzic wolny czas, spotkanie ze znajomymi, caravaning, spimy na parking, kamper, campervan, karawaning na dziko, noc na dziko, podroze, vanlive, noc na parkingu, kamperem na parking, vanlife, citroen, jumper, campervan handmade, 4 osobowy campervan, campervan z łóżkiem małżeńskim, campervan z solarem, budowa campervana, podróż kamperem, gdzie pojechać kamperem, kamperem na dziko, karawaning, atrakcje, życie w kamperze, na dziko najlepiej, przyczepa kempingowa, acation for two, Miśka motorhome, karawaning.pl, wild camping, camping in the wild, descent to the beach in Karwien blots, beach in Karwien blots, entrance no. 15 in the Karwien blots, west coast of Poland, Baltic Sea, Baltic coast, west coast baltic sea, weird, sleeping in the wild in a strange, pizza, ladybug, dunes, a walk on the dunes, a wandering stone, sunset over a batley, how to spend your free time , meeting with friends, caravaning, we sleep in the parking lot, we go home, motorhome, how to build campervan, motorhome for 4 people, motorhome with a double bed, motorhome with solar, wild caravanning, motorhome trip, where to go with a motorhome, wild motorhome, caravanning, where go by camper, what to see, attractions, life in a campervan, wild best, caravan, impossible to drive, Urlaub zu zweit, Wohnmobil Miśka, karawaning.pl, Wildcampen in der Wildnis, Wildcampen, Abstieg zum Strand in den Karwienflecken, Strand in den Karwienflecken, Eingang Nr. 15 in den Karwienflecken, Westküste Polens, Ostsee , Ostseeküste, Westküste Ostsee, unheimlich, wild schlafen in einem fremden, Pizza, Marienkäfer, Dünen, ein Spaziergang auf den Dünen, ein wandernder Stein, Sonnenuntergang über einem Batley, Wohnmobilanlage, Grauwasserrutsche, zielstrebig, Tanken, Toilettenmüll, Tankstelle, auf dem Weg zum Halbinsel wie viele Stunden haben wir in diesem Urlaub im Auto verbracht, wie viel Sprit hat Citroen Jumper, wie viel Wohnmobil verbrennt, Wohnwagen, wir schlafen auf dem Parkplatz, wir fahren nach Hause, Urlaubsende, Urlaubsende, Wohnmobil, Wohnmobil für 4 Personen, wildes Wohnmobil, Nacht auf dem Parkplatz, Wohnmobil zum Parkplatz, Vanlife, Weiterreisen balkone, wo gehen sie zu den balkonen,
Poznawaj kujawsko-pomorskie z roweru - Aleksandrów Kujawski
Siądź na rower i poznawaj historię regionu. Do ciekawych miejsc doprowadzą Cię liczne szlaki rowerowe łączące się z Wiślaną Trasą Rowerową. Zaplanuj wycieczkę rowerową.
Wiślana Trasa Rowerowa to ogólnopolski projekt łączący osiem województw, którego celem jest utworzenie 1200-kilometrowego szlaku rowerowego wzdłuż rzeki Wisły. W województwie kujawsko-pomorskim trasa biegnie po obu brzegach Wisły. Długość prawobrzeżnej części szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżnej - 238 km.
Wejdź na stronę i pobierz przewodnik PDF. Łatwo wgrasz go do każdego telefonu i zabierzesz w trasę.
W sklepach Google - Windows i Apple znajdziesz aplikację na telefon komórkowy i urządzenia mobilne.
Aplikacja zawiera mapę trasy w kujawsko-pomorskim oraz opisy najważniejszych atrakcji turystycznych i przyrodniczych, a także umożliwia nawigację po trasie i pobocznych szlakach rowerowych.
Więcej szlaków znajdziesz na
The Polska #19 - Leśne dostrzegalnie pożarowe
#Las #Wieża #StrażPożarna
Jeżeli często podróżujecie po Polsce, zwłaszcza drogami przylegającymi bądź przebiegającymi przez większe kompleksy leśne, to zauważyliście na pewno przyciągające wzrok, charakterystyczne swoim kształtem, betonowe, górujące nad okolicą wysokie wieże. To elementy pokrywającego cały nasz kraj leśnego systemu wykrywania pożarów w lasach – tzw. leśne „dostrzegalnie”.
Chciałbym pokazać Wam dzisiaj jedną z takich właśnie dostrzegalni – smukłą, wyniosłą, wręcz strzelistą wieżę stojącą przy trasie jednej z moich licznych podróży. Dzięki uprzejmości kilku osób mogę pokazać Wam także jej wnętrze – co wcale nie jest takie łatwe do zrealizowania. Leśne dostrzegalnie są obiektami ściśle strzeżonymi i dozorowanymi, wyposażonymi w nowoczesne kamery, monitoring oraz alarmy.
Według Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe” tego typu wież obserwacyjnych i przeciwpożarowych jest w Polsce prawie siedemset (dokładnie: 693). Pokrywają one niemal cały obszar naszego kraju i tworzą jeden z najlepiej funkcjonujących systemów przeciwpożarowych tego typu w Europie. W samym tylko 2020 roku dzięki obserwacjom prowadzonym z wież wykryto 833 pożary lasów, czyli 37 procent z 2274 wszystkich pożarów które powstały na terenie Lasów Państwowych w tym okresie.
Obecnie w Polsce wykorzystywanych jest 528 wież betonowych, 162 murowane oraz dwie… drewniane. Jeżeli ktoś z Was potrafi wskazać lokalizację tych drewnianych – proszę o kontakt!
Jeszcze kilka lat temu obserwacje z wież były prowadzone przez obserwatorów – tzw. „wieżowych”. Spędzali oni na obserwacjach kilkumiesięczne „dyżury” trwające od wiosny do wczesnej jesieni, czyli w okresie największego zagrożenia pożarowego. Co ciekawe, regulaminy nie dopuszczają nocowania na wieżach – w chwili zachodu słońca wieżowi opuszczali stanowiska obserwacyjne i schodzili na ziemię, wracając do pracy na drugi dzień. Podobne zachowanie regulaminy przewidują na wypadek burz – pomimo, iż wieże posiadają instalacje odgromowe, to muszą być one na ten czas opuszczane przez obserwatorów.
W związku z rozwojem technologii zawód „wieżowego” jest obecnie wypierana przez kamery i monitoring komputerowy. Już dziś w 43 procentach wież prowadzi się nadzór nad obszarami leśnymi w sposób w pełni zautomatyzowany. Jak podają Lasy Państwowe „odchodzenie od obserwacji prowadzonej przez człowieka na rzecz kamer TV spowodowane jest brakiem chętnych osób do pracy na tym stanowisku. Jest to praca okresowa […] prowadzona w ciężkich warunkach oraz wymagająca dużej koncentracji.”
Wieża, którą miałem okazję odwiedzić, także zakończyła już swoje funkcjonowanie z obserwatorem na jej szczycie. W połowie lipca przeszła na dozór w pełni automatyczny za pomocą umieszczonych na niej kamer wysokiej rozdzielczości. Co ważne, osoby które zajmowały się dotychczas obserwacją bezpośrednią, przeszły przeszkolenie i monitorują nadal obszary leśne, ale już za pomocą wspomnianych kamer – bez konieczności codziennego wspinania się na dostrzegalnię.
Dalszy opis znajdziecie na blogu:
Video 2015-1-255 Winter music 9/2015 BOGDAN TROJANEK&TERNE ROMA Przyszła zima
See also a PLAYLIST of series Winter music on my channel!
Have a nice watching!Amnas2011
Zapraszam również do przejrzenia PLAYLISTY z muzyką zimową
WINTER MUSIC na kanale!Życzę miłego odbioru i pozdrawiam!
Amnas2011
Po nawałnicy - Solec Kujawski, ul. Leśna 7.06.2011
Skutki burzy która przeszła nad Solcem Kujawskim w dniu 7.06.2011
Wyjazd Stegna
Rowerowy wypad nad morze
XV Pielgrzymka Promienista z Biechowa na Jasną Górę
Realizacja:
Montaż:
Materiał wideo zrealizowany podczas XV Pieszej Pielgrzymka Promienista z Biechowa na Jasną Górę w lipcu i sierpniu 2010 roku.
Więcej o pielgrzymce:
Śladami legend Mazowsza - Tajemne lochy, dzielni niewierni i muzykalny generał / Sochaczew
Śladami legend Mazowsza to nowy cykl prezentujący podania, baśnie i legendy z całego terenu województwa mazowieckiego. W dzisiejszym odcinku opowiemy o tajemnych lochach, dzielnych niewiernych i muzykalnym generale z Sochaczewa.
Szlakiem mazowieckich legend oprowadza nas Magdalena Walusiak, dziennikarka internetowa i prezenterka, która dawno dawno temu, za siedmioma górami i ośmioma lasami zaczynała życie medialne od czytania bajek w radiu.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
Skarb Bydgoski - co wiemy o skarbie. Wykład dr. Krzysztofa Jarzęckiego nt badań naukowych Skarbu
Podczas wykładu Co wiadomo o Skarbie Bydgoskim 💰🪙 5 lat po jego odkryciu? dr Krzysztof Jarzęcki, zaprezentował zgromadzonym miłośnikom historii i numizmatyki unikalne fotografie 🎞📷 i zdradził wiele ciekawostek związanych z odkryciem skarbu pod posadzką Katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.
Słuchacze mogli się zapoznać z efektami prac konserwatorskich Skarbu Bydgoskiego, wykonanych w MOB od pierwszych chwil po odkryciu 🕵️♀️🔍 5 lat temu do chwili obecnej. Dzięki umiejętnościom i ogromnemu zaangażowaniu naszych konserwatorów to wyjątkowe znalezisko zostało nie tylko zabezpieczone, ale też możliwe do eksponowania i badań naukowych. Głównym kierunkiem badań Skarbu są ludzie, którzy wytworzyli te przedmioty, posługiwali się nimi, byli ich właścicielami.
Jak się okazuje przedmioty są kopalnią wiedzy o człowieku. W ciągu 5 lat nie tylko uzyskano bardzo wiele takich informacji 📜, ale też stało się możliwe przedstawienie hipotez kto mógł być właścicielem Skarbu. Jednym z tropów były srebrne literki - C, S, W, Z - aplikacje służące do naszycia na przedmiot tekstylny lub skórzany. Możliwe, że odnoszą się one do Stanisława Cikowskiego z Wojsławic, znanego jako podkomorzy krakowski i... właściciel mennicy bydgoskiej w latach 1594 - 1601.
Hipotetycznym właścicielem Skarbu jest Anna Teresa z Ossolińskich Denhoff, córka Jerzego Ossolińskiego i żona Zygmunta Denhoffa, starosty bydgoskiego w latach 1650 - 1655. Osobą, która ukryła Skarb prawdopodobnie był jej mąż, zmarły w pierwszych tygodniach Potopu Szwedzkiego.