Zámek Stránov najdete 10 km jižně od Mladé Boleslavi.
Zámek najdete na kopci nad Krnskem, kde žije necelých 600 obyvatel. Dostanete se sem nejen vlakem, ale i autobusem nebo po cyklotrase 143. Nejdříve zde byla dřevěná tvrz, pak gotický hrad a od 19. století zámek v novorenesanční podobě.
Hrad Točník - Točník Castle
Točník je zřícenina hradu v Středočeském kraji, 2 km severně od města Žebrák, v okrese Beroun. Hrad založil Václav IV. Nyní je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Hrad je chráněn jako kulturní památka a spolu se zříceninou Žebráku jako národní kulturní památka.
Vlastní dějiny hradu Točníka začínají koncem 14. století, kdy jej jako honosné reprezentační sídlo nechal zbudovat král český a římský Václav IV. Bezprostředním popudem byl zřejmě požár dolního hradu Žebráka roku 1395. Místo obtížné přestavby Žebráka, který se kvůli své poloze na úzkém skalním ostrohu nedal příliš rozšířit, nechal panovník zbudovat větší hrad na větším kopci. Kromě pohodlí přitom zajisté myslel i na větší bezpečnost, neboť jeho vláda byla provázena četnými konflikty s panstvem – v roce 1394 byl dokonce zajat přívrženci svého bratra Zikmunda a delší dobu vězněn v Praze a později ve Vídni. České země zdecimované morovou ranou v roce 1380 zažívaly tou dobou pomalý ústup z výsluní, na které je vynesl Václavův otec Karel IV., a na obzoru už se chystala husitská revoluce. Václav tehdy často utíkal z Prahy a uchyloval se na své hrady v Křivoklátských lesích, především na Křivoklát a později právě na Žebrák a Točník. Kromě příležitostí k honitbě mu na poloze Točníka vyhovovala především blízkost významné zemské stezky z Prahy do Norimberka.
První léta 15. století byla pro nový hrad zároveň i zlatou érou. I když Václav IV. přišel roku 1400 o korunu římského krále, hlavní brána byla stále vyzdobena znaky mnoha zemí, jejichž korunu si Václav nárokoval. Po Václavově smrti připadl hrad jeho bratru Zikmundovi, ten se však v Čechách příliš nezdržoval, a tak Točník přečkal husitskou revoluci jako zástava v držení Seinsheimů a později Kolovratů. Jelikož šlo o rody katolické, staly se hrady Žebrák i Točník roku 1425 terčem husitského útoku. Bezmála osmitisícové vojsko oba hrady po tři dny obléhalo a poté neúspěšně odtáhlo dál, směrem ke katolické Plzni.
Cesta domů II. část: Mongolsko
Stejně jako se ve 13. století Mongolové přiřítili na Česko-Polské pomezí, jsme se i my přiřítili do Mongolska.
Druhé pokračování velkolepé cesty z Číny až domů. Odcestováno v létě 2017.
Za odběr budu rád.
Twitter:
Instagram:
* ne že bych přeceňoval virální potenciál videa, ale i přesto radši předem nastavuji strop příspěvku na 2000 Kč. Což by pořád znamenalo 5x více shlédnutí, než kolik měl první díl.
Zdroje obrázků:
Andrej Babiše - David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0,
Winnie the Pooh - Christene S. CC BY 2.0
Vladimir Putin - By Kremlin.ru, CC BY 4.0,
Xi Jinping - By Palácio do Planalto - CC BY-SA 4.0,
music by audionautix.com
Zámek Jezeří a Červený hrádek
Zámek Jezeří a Červený hrádek
Telč, nejkrásnější moravské město.
Historické jádro Telče je cennou městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Historické jádro Telče, Vnitřní Město, patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část (okolí kostela Matky Boží) je městskou památkovou zónou, a v neposlední řadě i skutečnost, že i nová výstavba ve 20. století na okrajích města respektovala hodnotné městské panoráma, které není narušeno převýšenou panelovou zástavbou.
Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry.
Mezi další významné památky Vnitřního Města patří farní kostel sv. Jakuba Staršího, barokní jezuitský kostel Jména Ježíš, kostel sv. Ducha s pozdně románskou věží nebo barokní morový sloup. Památkově chráněny jsou rovněž jedinečně dochované měšťanské domy, zejména na náměstí Zachariáše z Hradce.
Studánka v lese na Horní Bečvě
Zkušební cesta podél hranic ČR
Přechod Orlických hor
Castle Hradec nad Moravicí in winter, Czech Republic [HD] (videoturysta)
[PL] Zamek w Hradcu nad Moravicí w porze zimowej.
*** więcej informacji:
[CZ] Zámek Hradec nad Moravicí v zimě.
*** více informací:
[EN] Very interesting castle Hradec nad Moravicí in the winter - Czech Republic.
*** more info:
Český Šternberk - Hrad
Český Šternberk je gotický hrad přestavěný na zámek na levém břehu řeky Sázavy ve stejnojmenného městě okresu Benešov. Roku 1241 ho zde založil Zdeslav z Divišova. Hrad je chráněn jako národní kulturní památka. Na hřebeni jižně od hradu byla po obléhání v roce 1467 postavena předsunutá bašta.
_______________________________________________
Český Šternberk is a Gothic castle rebuilt into a chateu on the left bank of the Sázava River in the town of the same name in the Benešov district. It was founded here in 1241 by Zdeslav of Divišov. The castle is protected as a national cultural monument. After the siege in 1467, an advanced bastion was built on the ridge south of the castle.
Technika
Dron - DJI Mini 2
České hrady a zámky z nebe - Jižní Čechy
Nasaďte si křídla ptáků, vzlétněte do oblak a zasněte se… Zveme vás na vzdušnou plavbu nad jihočeskou krajinou – krajinou pradávnou, jejíž kopce jsou korunovány prastarými hrady a něžná údolí ozdobena vznosnými zámky. Představí se vám pohledem nečekaným a vy doslova užasnete nad genialitou jejich stavitelů.
Jak je možné, že bez současného vědění a dnešních technických vymožeností mohli stvořit takovou krásu? Krásu, která s okolní krajinou nikterak nesoupeří. Ba právě naopak, skvěle ji doplňuje, povznáší a umocňuje až k dokonalosti. Dříve důležité opory obrany naší země a sídla českých panovníků a významných šlechticů své doby nám i po mnoha staletích neustále připomínají um a důmyslnost našich předků.
Pohlédněte na ně z výšky a pokochejte se půvabem zámku Hluboká, který patří k nejkrásnějším šlechtickým sídlům světa. A pak se rozlétněte dál po panství jednoho z nejmocnějších českých rodů – pánů z Růže. Vzpomínkami na jejich slávu je opředen nejen jejich prastarý sídelní hrad Rožmberk, ale také Český Krumlov, Jidřichův Hradec, romantická zřícenina hradu Helfenburka či Landštejn, který chránil jižní hranici Českého království.
A pak vylétněte ještě výš, až tam nad skály, kde prý orli měli hnízdo. Zámek Orlík vás okouzlí, stejně jako tajemný hrad Zvíkov, pohádkový zámek Červená Lhota anebo poněkud osaměle působící věž hradu Šelmberka.
Co mávnutí křídly, to jiná scenérie, jiný architektonický skvost, jé údobí slavných českých dějin. Dopřejte si tento malý výlet do historie. Jste vítáni!
Připravujeme další knihu z edice Hrady a zámky z nebe - ČESKÉ HRADY A ZÁMKY Z NEBE - JIŽNÍ ČECHY. Více informací na z nebe
Praha - Karlův most
-- --
Slavonice | National Gems II
The cycle of National Gems II was made in range of 16 eposides, according to indikative list in following form:
Author: FRMOL s.r.o.
1. Karlštejn Castle
2. Stud Farm in Kladruby nad Labem
3. West Bohemian Spa triangl
4. Luhačovice Spa
5. Monuments of Great Moravia
6. Handmade paper mill in Velké Losiny
7. Fishpond heritage in Třeboň
8. Renaissance houses in Slavonice
9. Mountain hotel and television transmitter Ještěd
10. A set of industrial monuments in Ostrava
11. Žatec – the city of hops
12. Fortress Terezín
13. Rock towns in Bohemian Paradise
14. Expansion of the World Heritage Historic center of Prague
Famous landmarks in its surroundings
15. Church of the Sacred Heart of the Lord in Vinohrady and work Architect Josip Plečnik
16. Mining Cultural Landscape of the Ore Mountains
Follow us on:
✔ WEB:
✔ FACEBOOK:
✔ INSTAGRAM:
✔ TWITTER:
Santiago de Compostela - naše výbava na 900 km dlouhou pouť.
Vybavení, které jsme si nesli v našich baťozích 6 týdnů po Del Norte a Camino Primitivo až do Santiaga de Compostela a pak dál na konec světa.
Západ slunce na Hodinové věži Hrádku u Nechanic
Vystoupejte s kastelánem Martinem Rejmanem na nejvyšší věž Hrádku u Nechanic a pokochejte se krásným západem slunce.
Video je součástí cyklu virtuálních prohlídek po zajímavých místech na státních hradech a zámcích ve správě Územní památkové správy na Sychrově.
Od oltáře do Santiaga aneb 3327 km pěšky z pohledu muže a ženy
🏃♀️🚶♂️Stand-up na téma 3327 km pěšky z pohledu muže a ženy🤷♀️🤦♂️. O tom, jestli je to dobrý nápad pro svatební cestu ☣️, jaké je jít 103 dnů ve dvou 🇨🇿🇦🇹🇨🇭🇫🇷🇪🇸, jaké je to o tom společně napsat knihu... Na jaře 2021 to rozjedem po celý ČR bejby!
FCB:
Hrad(Castle)Zvíkov 1080p CZ
Historie hradu Zvíkova je od počátku spjata s královským rodem Přemyslovců. První krok k založení pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I. (1197-1230), který roku 1226 vyměnil tzv. oujezd Oslovský, patřící do majetku kláštera v Doksanech, za šest jiných vesnic. Získal tak do vlastnictví i skalnatý ostroh, na kterém byl hrad vybudován. Zvíkov patří k nejpřednějším stavbám české středověké světské architektury. Nejprůkazněji je historie postupného budování doložena za vlády Václava I. (1230-1253). Roku 1234 musel být již hrad zčásti vystavěn, protože je v písemných pramenech uveden jako jeho purkrabí Konrád z Janovic. Král Václav I. často a rád pobýval na Zvíkově. Když v červenci 1247 mladý kralevic Přemysl Otakar zdvihl proti svému otci odboj, zůstal Václavovi I. věrný pouze hrad Zvíkov spolu s Loktem a Mostem. Na Zvíkově také Václav I. přijal poselstvo odbojného syna a české šlechty, vedené pražským biskupem Mikulášem, a dal je uvěznit ve věži. V další výstavbě hradu pokračoval jeho syn Přemysl Otakar II. (1253-1278), který šťastně zvolil za purkrabího Hirzu, jehož jmenoval na Zvíkov roku 1250. Tehdy začala na Zvíkově hlavní výstavba tzv. královského paláce a opevnění. Stavební huť budující Zvíkov pracovala zároveň i na dalších stavbách v královském městě Písku a v Myšenci.
Roku 1306 vymřel rod Přemyslovců po meči a hrad byl podstoupen Jindřichu z Rožmberka. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV.(1346-1378), který jej dal důkladně opravit a rád v něm i pobýval. Do dostavby hradu Karlštejna sloužil Zvíkov i jako dočasné útočiště korunovačních klenotů. Ztrátou této výlučnosti klesl význam Zvíkova jako předního královského hradu a ten začal často měnit majitele. V zástavním držení se vystřídaly především dva mocné rody -- páni z Rožmberka a páni ze Švamberka.
V husitských válkách byl hrad roku 1429 obléhán Tábory (v té době byl hrad v držení císaře Zikmunda), nebyl však dobyt. Roku 1437 získal hrad opět Oldřich z Rožmberka, vůdce katolické šlechty. Charakter královského hradu si Zvíkov udržel až do třetí třetiny 16. století, kdy byl prodán pánům ze Švamberka (v roce 1575 byl zanesen prodej Maxmiliánem II. do Desek zemských). Švamberkové provedli na chátrajícím hradě rozsáhlé renesanční úpravy, které však původní charakter stavby nenarušily. Vynikající pevnostní systém hradu umožnil odolávat útočníkům i za třicetileté války. Teprve během roku 1622 se zvíkovská posádka vzdala přesile a hrad byl císařským vojskem vyrabován a zpustošen.
Roku 1623 získali hrad Eggenberkové a po jejich vymření roku 1719 přešel do vlastnictví Schwarzenbergů. Po rozdělení rodu na dvě větve (1790) přešel Zvíkov do vlastnictví mladší (tzv. sekundogeniturní) větve, zastoupené maršálem Karlem I. Schwarzenbergem, sídlícím na blízkém Orlíku. Teprve tehdy bylo přistoupeno k rozsáhlým zajišťovacím pracím: nejdříve byla opravena kaple a zachráněny pozdně gotické malby, ale stav zdiva královského paláce byl již natolik špatný, že se roku 1829 zřítila Nová brána, poté následoval sesuv části paláce nad řekou. Proto byla po roce 1880 zahájena rekonstrukce královského paláce i hradeb. Původní kamenné prvky mají lehce narůžovělou barvu a jsou od nově vsazených částí snadno rozeznatelné. Práce byly ukončeny na přelomu 19. a 20. století a Zvíkov se stal opět skvostem českého stavitelského umění. Hrad zůstal majetkem Schwarzenbergů do roku 1948.
Eine einzigartige tschechische Faschingsprozession
Diese Tradition wurde 2010 in die Liste des Immateriellen kulturellen Patrimoniums der UNESCO eingeschrieben. Das Freilichtmuseum Betlém befindet sich in der Mitte Tschechiens (in der Stadt Hlinsko).
Brno - Praha za 10 minut
Už to tu dlouho nebylo, tak jsem hrábl do archivu a vypustil do světa
Třeba někdo těch 10 minut vydrží.
Hudba: The XX Intro
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec (CZ)
Kryštof 06 - Odlet od vážné dopravní nehody v Lípě nad Orlicí
Odlet Kryštofa 06 od vážné dopravní nehody v Lípě nad Orlicí do Fakultní nemocnice v Hradci Králové
více info zde :
Můžete navštívit i fanouškovskou stránku zde :