10 Best place to visit in Więcbork Poland

x

Nakło nad Notecią - Poland, walking tour in Nakło | 4K

Nakło nad Notecią walking tour in the morning!

Nakło is a town in northern Poland on the river Noteć. It is the seat of Nakło County, and also of Gmina Nakło nad Notecią, situated in the Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. It is located in the ethnocultural region of Krajna.

My name is Kamil Kondel and I am a traveler and blogger. Subscribe to my channel and you will not miss new movies.

Contact me: 👇

► Subscribe: 👍
► Facebook:
► Instagram:
► E-mail: hicarian@o2.pl 📬

#Nakło #Poland #NakłonadNotecią #Polska #sightseeing #citysightseeing #touring #cities #europe #tours #tourism #walkingtour
x

Hotel Pietrak - Wągrowiec Hotels, Poland

Hotel Pietrak 4 Stars Hotel in Wągrowiec, Poland Within US Travel Directory Situated at the lakeside of the Durowskie Lake, Hotel Pietrak features elegant spacious rooms with free Wi-Fi and a minibar. Free access to a sauna, an indoor swimming pool and a hot tub is provided. All rooms at the Pietrak come with a view of either park or lake, as well as a TV. Each has a private bathroom with a shower and a hairdryer.
Some have air conditioning.
Lakeside rooms come with a balcony.
The Pietrak houses a restaurant specialising in Polish, international and European dishes.
Varied breakfast is served every morning and can be enjoyed on a terrace with a beautiful lake view.
Guests have access to a watersport equipment rental, and cruises of the lake are available.
Hotel Pietrak is located in the centre of Wągrowiec, 300 m from the Aquapark.
Wągrowie Railways Station is just 1 km away.


Hotels Located in :
Hotel Pietrak - Wągrowiec Hotels, Poland
Location in : Kościuszki 47, 62-100 Wągrowiec, Poland

Booking Now :


Hotels list and More information visit U.S. Travel Directory


x

ŚWIECIE 4K - Cudowne Miasto u ujścia rzeki Wdy do Wisły i zabytkami

ŚWIECIE - Cudowne Miasto u ujścia rzeki Wdy do Wisły i zabytkami
👉👉 Subskrybuj Kanał:
👉👉 FACEBOOK:
Film przedstawia Miasto ŚWIECIE z Drona wraz z Pięknem Roztaczających Rzek i Zabytkami Tej Miejscowości.

ŚWIECIE-miasto w Polsce położone w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim. Według danych z 1 stycznia 2018 Świecie liczyły 25 924 mieszkańców. Świecie uzyskało lokację miejską w 1338 roku. Świecie położone jest na Pojezierzu Pomorskim, w regionie etno-kulturowym Kociewia, u ujścia rzeki Wdy do Wisły, w miejscu, gdzie wysoczyzna morenowa stromo opada w kierunku rzeki. Taka lokalizacja przywodzi na myśl miasto położone na terenach górskich. Miasto jest położone na wysokości od 19 do 86 m n.p.m.W Świeciu znajduje się pole namiotowe i kemping „Camping-Zamek Świecie” ul. Zamkowa 10 położony na prawym brzegu rzeki Wdy, tuż przy zamku krzyżackim.

Świecie atrakce turystyczna, które są zabytki miasta, ekspozycje muzealne oraz punkty widokowe na Dolinę Dolnej Wisły z Czarcich Gór. Miasto jest również ostatnim punktem spływów kajakowych rzeką Wdą.

👉👉 Historia 👈👈
Jedno z najstarszych miast polskich; pierwsza wzmianka z 1198 r., kiedy to było stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego przez Grzymisława; w następnym stuleciu Świecie było rządzone między innymi przez Świętopełka i Mściwoja. Po sprowadzeniu na niedaleką ziemię chełmińską Krzyżaków w roku 1226, było ważnym polskim grodem obronnym Pomorza. W 1309 roku po długotrwałej obronie, zostało według Jana Długosza podstępnie zdobyte przez zakon krzyżacki jako ostatni punkt obrony. Gdańsk po wymordowaniu polskiej załogi przejęli Krzyżacy już rok wcześniej. Krzyżacy w Świeciu utworzyli komturię i rozpoczęli budowę zamku, ukończonego do roku 1350. Prawa miejskie chełmińskie Świecie otrzymało w roku 1338. Pod Grunwaldem oddziały ze Świecia były nieobecne, ale po porażce Krzyżaków to właśnie świecki komtur, Henryk von Plauen, ruszył do Malborka i ze świeckimi rycerzami objął komturstwo malborskie, przez co zamek nie wpadł w ręce Polaków. Podczas wojny trzynastoletniej zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ostatecznie zajęli go Polacy. Aż do „potopu” szwedzkiego miasto bogaciło się na handlu wiślanym

👉👉Gospodarka👈👈
Pod względem przychodów podatkowych przypadających na jednego mieszkańca Świecie jest najbogatszym miastem powiatowym w województwie kujawsko-pomorskim i 12 miastem w Polsce pod tym względem. Zlokalizowane są największe zakłady branży papierniczej w Polsce i jedne z największych w Europie. Od 2010 trwa budowa parku technologicznego „Vistula II”, w odległości kilku kilometrów od centrum miasta. Teren ten jest kolejnym etapem stworzenia w okolicach Świecia terenów atrakcyjnych dla inwestorów. Obszar Vistula I, położony w widłach dróg krajowych 91 i 5, jest już w całości zajęty przez przedsiębiorstwa.

👉👉 Zabytki 👈👈
- Zamek krzyżacki z lat ok. 1335–1350, gotycki
- Mury obronne (XIV w.)
- Kościół farny (Stara Fara) to kościół łączący w sobie szereg
stylów architektonicznych, od gotyku po barok.
- Klasztor pobernardyński z kościołem Niepokalanego Poczęcia
NMP. (Jeden z najcenniejszych zabytków miasta)
- Ratusz
- Kamienice mieszczańskie
- Kościół św. Andrzeja Boboli
- Młyny w dzielnicy Przechowo oraz nadwdecki spichlerz z XVIII w.


ŚWIECIE - Cudowne Miasto u ujścia rzeki Wdy do Wisły i zabytki
Zamek krzyżacki z lat ok. 1335–1350, gotycki Mury obronne (XIV w.)Kościół farny (Stara Fara) to kościół łączący w sobie szereg
stylów architektonicznych, od gotyku po barok. Klasztor pobernardyński z kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. (Jeden z najcenniejszych zabytków miasta) Ratusz Kamienice mieszczańskie Kościół św. Andrzeja Boboli Młyny w dzielnicy Przechowo oraz nadwdecki spichlerz z XVIII w.Świecia terenów atrakcyjnych dla inwestorów przedsiębiorcy firmy urodzaj moc możliwości
x

Mistrzostwa Strefy Polski Zachodniej Motocross

x

Dąbrowska Pędzi Na Krotoszyn

Jak się uspokoi po tym Chińskim ataku bronią biologiczną,to śię wybiorę do Lublina tym pociągiem,miało być w kwietniu,i wróocę przez Kraków,zobaczyć stare miejsca:)
A tym czasem Darcik kręci kółkami jadąc na Krotoszyn,dopiero co opuścił stacje Milicz.
Gdyby kibel jechał z taką prędkością,to trzeba by za nim iść,i zbierać żelastwo,które od niego odpadło::))
akcja filmu :51°32'55.3N 17°17'27.6E
linia 281

EN 57 Wrocław Krotoszyn 2010 st Milicz

Przedpołudniowy klimatyczny kibelek do Krotoszyna.
linia 281 Grabowno-Krotoszyn :

Runowo Krajeńskie (4K/UHD)

Runowo Krajeńskie
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy

Music: MANCY from the site:

Info ze strony obiektu (
Pałac Runowo stanowi kunsztownie odrestaurowany kompleks pałacowo - konferencyjny. Nasz obiekt idealnie oddaje klimat atmosfery pałacu z minionego wieku w nowoczesnym i komfortowym wydaniu.
Z pewnością zachwycą Państwa:

Komfortowe pokoje i bogato wyposażone apartamenty z zabytkowymi kominkami lub jacuzzi. Dysponujemy miejscami w pokojach 1 i 2-osobowych z łazienkami - w każdym pokoju istnieje możliwość dostawki
Wykwintną i różnorodną kuchnię w Restauracji Pałacowej
Parkury konne
Kort tenisowy
Rozległy 18-hektarowy, malowniczy park z pięknym drzewostanem i pomnikami przyrody
Ogrody wodne
Jezioro
Ruiny zamku z XIV wieku
Amfiteatr i fontanny
Namioty cateringowe do organizacji imprez plenerowych do 1000 osób
Nasz zespół pałacowo-parkowy stanowi strefę relaksu, wyciszenia i całkowitej regeneracji duchowej oraz klinikę zdrowego snu. Wynika to z idealnej lokalizacji Pałacu Runowo, na obszarze Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Borów Tucholskich i 11 jezior. Znajdziesz tu mnóstwo lasów pełnych zwierzyny, jagód, grzybów i niezapomnianego, mistycznego śpiewu sów. Panujący tutaj mikroklimat sprzyja pobytom osób mających problemy ze schorzeniami dróg oddechowych i snem.
Historia (
1325 rok - pierwsze wzmianki o obiekcie, jako właścicieli Runowa wymienia się Cystersów Koronowskich z Byszewa.

XVI/XVII wiek - Jan Orzelski zbudował murowany, obszerny dwór renesansowy w miejsce dawnej budowli drewnianej, która uległa zniszczeniu przez pożar. Park prawdopodobnie został założony w okresie budowy dworu. W okresie budowy pałacu park otrzymał dzisiejszy krajobrazowy charakter.
860 rok - dwór został przebudowany z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny von Bethmann- Hollweg. Z pierwowzoru zachowały się częściowo piwnice sklepione kolebkowo oraz mury sięgające wysokości gzymsu koronującego. Na ścianie północnej zachowała się kamienna płyta erekcyjna z podaną datą 1595 rok, mówiąca o fundacji przez Jana Orzelskiego. Data ta świadczy zapewne o tym, że tego roku wmurowano kamień węgielny pod przyszły pałac. Pod spodem widać ślad po drugiej tablicy, która po wojnie wykorzystana została jako stopień schodów do jednego z urzędów w Runowie i nie przetrwała do dziś.

1945 rok - pałac został podpalony przez cofające się wojska niemieckie i zrujnowany ostatecznie w latach powojennych. Z pierwowzoru pałacu została wieża z zegarem.
Po wojnie posiadłość aż do roku 1997 była własnością państwową.

Obecnie Pałac Runowo znajduje się w rękach prywatnych.

A Glimpse of Poland - Cinematic Travel Film

It's been a long time since visiting Poland but I finally got the chance this year. I started in Więcbork where I visited my grandparents. Being half Polish, it felt like home. I then embarked on a long train journey south to Kraków with a mate to spend a few days exploring. I can't wait to go back!

Edited in Premiere Pro and After Effects.
Gear used: Canon M50 + 50mm f1.8/EF-M 15-45 lenses, DJI RSC 2 gimbal.

Me:
Birdbush Productions:

Music from Artlist: Awamamba (Instrumental) by A.M Beef.

Pałac Runowo Krajeńskie

Pierwsza wzmianka o Runowie Krajeńskim pochodzi z 1325 r. Jest wtedy wymieniana jako własność cystersów z klasztoru w Byszewie. Około 1365 r. Runowo znajdowało się w rękach szlacheckich. W 1391 r. właścicielem był rycerz Dobiesław Runga Odrowąż. Pod koniec XV w. Runowo wraz z jego okolicami nabył Mikołaj Orzelski herbu Dryja. Majątek pozostał w rękach jego rodziny przez 140 lat. Za czasów Orzelskich w Runowie istniał drewniany dwór, który spłonął pod koniec XVI w. kiedy właścicielem dóbr był kasztelan Jan Orzelski. Wybudował on w 1595 r. nowy dwór obronny (bądź zamek murowany). Przypuszczalnie wybudowano go na miejscu starego dworu. Tablica erekcyjna obiektu wmurowana jest w ścianę ob. pałacu. Jest to tekst w języku łacińskim, a tłumaczenie polskie podaje mgr Barbara Chojnacka w karcie białej pałacu:

„po spłonięciu starożytnego domu w pożarze Jan Orzelski, starosta kościański, obawiając się podobnego wypadku, o ile tylko można zabezpieczyć się przeciw nieszczęściom, dom ten ceglany, nie tak narażony na ogień, od fundamentów wybudował w roku zbawienia 1595”.

W 1615 r. Runowo wskutek małżeństwa Izabelli Orzelskiej z Mikołajem Działyńskim otrzymał w posagu Działyński. Przez kolejne 200 lat majątek należał do ich spadkobierców.

W XVIII w. właścicielką Runowa i Kórnika została hrabina Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, a następnie jej syn Wiktor Szołdrski. Po jego śmierci w 1839 r. majątek zyskał nowego właściciela – Fryderyka von Pelet-Narbonne. Późniejszym właścicielem był kupiec żydowski Schie Jaffe z Poznania, a potem w latach 1841-1843 hr. Aleksander Mielżyński. W tym czasie dwór był już w bardzo złym stanie.

W 1852 r. Runowo Krajeńskie nabył Theodor von Bethmann-Hollweg, syn Maurycego, ówczesnego ministra kultury Królestwa Pruskiego i przyjaciela króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV. W 1860 r. pałac został przebudowany na nowoczesną rezydencję w stylu neorenesansowym. Powstały także nowe budynki i zabudowania gospodarcze folwarków wchodzących w skład dóbr runowskich.

W 1870 r. Theodor ożenił się z Fredą von Arnim-Boitzenburg, córką nadprezydenta prowincji poznańskiej. Ich najstarszy syn – Joachim, przejął majątek po uzyskaniu pełnoletności. W 1900 r. Joachim ożenił się z Ilse von Arnim-Mellenau. Pod koniec 1911 r. kupili majątek Runowo-Młyn. Tam Joachim wybudował pałacyk dla swojej matki, Fredy.

W czasie I wojny światowej w pałacu istniał lazaret. Po zakończeniu wojny zamieszkał w nim najstarszy syn Joachima, Philipp z żoną Hellą. W 1928 r. pałac został przejęty przez Skarb Państwa. W tamtym czasie w pałacu gościł Prezydent RP I. Mościcki. W 1929 r. z powodu stopniowego pogorszenia się sytuacji finansowej majątek został sprzedany Państwowemu Bankowi Rolnemu. Joachim wyjechał z Polski i zamieszkał w rodowym zamku Rheineck nad Renem.

Na początku lat 30. majątek w Runowie został rozparcelowany na gospodarstwa 15-20 ha. Ok. 1931 r. nabył go Wiktor Sulczewski ze Strzelec. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli córka W. Szulczewskiego – Maria oraz jej mąż, pułkownik Wojska Polskiego, Edward Leszczyński.

Po wybuchu II wojny światowej baron Joachim von Bethmann-Hollweg próbował odzyskać swój dawny majątek, który jednak został przejęty przez Skarb Rzeszy. W pałacu urządzono magazyn mundurowy wojsk lotniczych.

W styczniu 1945 r. pałac został podpalony przez Niemców uciekających przed Rosjanami.

Zabudowania gospodarcze przejęło PGR w Runowie Kraj. W 1997 r. pałac i park od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa nabyli Hanna i Zenon Lewandowscy z Bydgoszczy, którzy pragną przywrócić mu dawny blask. W sąsiedztwie ruin zbudowali stylowy kompleks hotelowo-restauracyjny.

dipp.info.pl

Muzyka
Epidemic Sound
Castle in the Sky - Adriel Fair

Runowo Krajeńskie, pałac Białej Damy

Runowo Krajeńskie to mała wioska znajdująca się obok Więcborka w województwie kujawsko-pomorskim.
Chcecie poznać historie tego miejsca?
Zajrzyjcie na nasz blog:
httsp://my-tuitam.pl
Więcej ciekawych zdjęć:




Mapka kuj-pom:


zdjęcia/obrazy archiwalne:
Pałac w 1932 roku, zdjęcie Alojzy Nowak


Pałac w 2. połowie XIX w.
Theodor Blätterbauer (1823–1906), Alexander Duncker (1813-1897)
źródło Wikipedia
x

Pałac Runowo Krajeńskie - ruiny tak piękne, że aż strach...

Pałac Runowo to bardzo ciekawe ruiny starego pałacu. A gdzie? A województwie Kujawsko-Pomorskim w małej wsi Runowo Krajeńskie rzut beretem od Więcborka. Ruiny pałacu są dosyć dobrze zachowana, chociaż... nie wyglądają na stabilne. Ufff... na własne oczy widziałem, jak coś odpadło z jednego z sufitów i z hukiem runęło na glebę... Nie polecam tam więc wchodzić bez kasku... zresztą jest zakaz wstępu, więc...

Więc warto go obejrzeć na filmie 😊, który z narażeniem życia nakręciłem 😉 - ok, ale żarty na bok, bo nie polecam włazić gdzie nie trzeba. A swoją drogą ruiny pałacu mogłyby być lepiej zabezpieczone.

Aż strach pomyśleć, jak ciekawie muszą prezentować się te ruiny nocą, przy pełni księżyca... Trzeba by to kiedyś sprawdzić. Choć teren prywatny.... ale jakby tak się wybrać na weekend do hotelu, który znajduje się jakieś 100 m do pałacu, to pewnie można by odbyć jakiś romantyczny spacer do ruin o północy.

Hmmm... ciekawe, czy tam straszy?

więcej informacji o tym pałacu przeczytasz tutaj:


00:00 Wstępniak
00:42 Pałac w Runowie z lotu ptaka
01:09 ...ruiny tak piękne, że aż strach!
01:27 Kiedyś było tu tak pięknie
02:02 Wieża pałacu jeszcze w całości
03:02 Spacerem po ruinach
03:24 Wiosenny park wokół pałacu

-----
🍀 Dołącz do moich Patronów i wesprzyj mnie proszę, w moich wojażach:
»

-----
🔔 Zapraszam też do subskrybowania mojego kanału, by nie przeoczyć kolejnych filmów:
»

-----
🎼 Muzyka w moich filmach pochodzi z Epidemic Sounds (fajna, co nie ;)) i...
...możesz ją mieć przez miesiąc za darmo :D tu:
»

-----
🎥 Do kręcenia filmów używam sprzętu firmy DJI i szczerze go polecam!
»

-----
...a w wolnej chwili, polecam odwiedzić moje miejsca w sieci:

» - odwiedź mojego podróżniczego bloga
» - zajrzyj na moją stronę na Facebooku
» - jestem też na Instagramie
» - moje podróżnicze wygłupy na TikToku

» - jesteś Singlem? zobacz wyjazdy tylko dla Singli

-----
Spodobał Ci się ten filmik choć trochę?
Daj ŁAPKĘ W GÓRĘ, zaSUBSKRYBUJ kanał
...a będę miał jeszcze większą motywację,
by przygotowywać kolejne filmy ;)

Sępólno Krajeńskie z lotu ptaka.. (fragmenty), 27.07.2016 r.

Park Przemysłowy w Sępólnie Krajeńskim

Sępoleński Park Przemysłowy jest to nowy obszar przemysłowych możliwości.
Teren inwestycyjny zlokalizowany w obszarze aktywności gospodarczej. Obszar jest dogodnie skomunikowany – lokalizacja przy drodze wojewódzkiej nr 241 (posiada bezpośredni zjazd) oraz sąsiedztwo drogi krajowej nr 25, (w odległości 64 km od Bydgoszczy oraz 106 km od Torunia) i obejmuje powierzchnię 7,4 ha. Teren ten w całości jest własnością Gminy Sępólno Krajeńskie. Uzbrojenie obejmuje również tereny ANR o powierzchni 5,75 ha oraz sąsiednie tereny właścicieli prywatnych o powierzchni 4.4055 ha. Całość jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Podjęcie działalności w Sępoleńskim Parku Przemysłowym umożliwia funkcjonowanie w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czyni go to jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem pod inwestycje. Wartość rynkowa nieruchomości dla podmiotów zainteresowanych wykupem wg aktualnie obowiązującego poziomu cen, przedstawia się w granicach: • od 20 zł do 24 zł (dla działek powyżej 10000 m2)
• od 25 zł do 30 zł (dla działek od 5000 m2 do 10000 m2)
• od 30 zł do 45 zł (dla działek poniżej 5000m2)

Dla Podmiotów zainteresowanych wykupem, cena gruntu zostanie indywidualnie wyceniona biorąc pod uwagę powierzchnię przeznaczoną do planowanej działalności.

Czarcie Góry, Meteoryt, diabły, piraci i kamień św. Wojciecha czyli atrakcje w kujawsko pomorskim

Już jesień. Zamknęli nam wszystko – muzea, kawiarnie, restauracje, przybytki kulturalne. Z tego powodu w końcu postanowiliśmy wybrać się w Góry Czarcie zwane też Diabelcami. Znajdują się w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, więc jakąś godzinę drogi od Bydgoszczy. Też nie spodziewaliśmy się, że mamy tak blisko siebie góry 😉. Ale po kolei…
Zapraszamy na wpis na blogu:

Instagram:

FB:

Blog:

Krajeński Park Krajobrazowy

x

Bydgoszcz 4K

For english scroll down


Bydgoszcz jest częścią nieformalnej metropolii Bydgosko-Toruńskiej w województwie Kujawsko-pomorskim od 1999.

Bydgoszcz is a part of the metroplex Bydgoszcz-Toruń. Kuyavian-Pomeranian Voivodeship since 1999.

Zagroda Żubrów Pszczyna

Rok 2019 skończyliśmy z Żubrami😉 Najpierw był 3 Bieg Żubra w Studzienicach, gdzie przebiegliśmy 12 km dostając interesujące medale. Następnie udaliśmy się do Pszczyny do Pokazowej Zagrody Żubrów by zobaczyć je na żywo :) Zagroda ma ok 10 ha i mieści się w Parku Pszczyńskim. Poza Żubrami mieszkają tu także inne zwierzęta leśne: jelenie, muflony ,łosie, lisy, liczne ptactwo np. bażant szlachetny czy paw.

Żubr jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w Polsce w hodowlach żyje około 150 Żubrów m. in. w Polsce na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Piskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz w Bieszczadach.

Pozdrawiamy
Sylwia & Bartek

Spodobał Ci się film i chcesz postawić nam kawę? Zapraszamy do linku poniżej. Nie trzeba się rejestrować ani zakładać konta ;)


Zapraszamy na inne portale, gdzie również jesteśmy obecni ;)

Instagram


Facebook


Strona www


#Pszczyna #Śląsk #Zwierzyniec #Sarny #Gęsi #ZagrodaŻubrów #Żubry

Nieczynnymi liniami Kujaw i Pomorza: MR 4055 TURKOL Zima 2022 // MR 4055 at closed branch lines

Zapraszam na film z MR-em po nieczynnych liniach Kujaw i Pomorza w ramach przejazdów ZIMA 2022 Turkolu: m.in. Więcbork, Sępólno, Jabłowo, Świecie i wiele innych! 😉🎥 // Enjoy the movie shot on unused branch lines in Kuyavia and Pomerania with Turkol's ZIMA 2022 special! 😉🎥

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26-27.02.2022 | Zapraszam na nostalgiczną podróż zapomnianymi szlakami linii kolejowych Kujaw i Pomorza, wijącymi się przez piękne i nieprzebyte połacie Borów Tucholskich. 😉 Szyny, po których niegdyś szusowały z łoskotem planowe pociągi, pełne podróżnych chcących dostać się na lokalne stacyjki swoich miejscowości, dzisiaj są ciche, pokrzywione i pokryte rudym nalotem, który skutecznie przypomina jak dużo czasu minęło od tych złotych dla kolei czasów. Jednak dzięki projektowi ZIMA 2022 narodziła się możliwość pokonania raz jeszcze wielu kilometrów takich zamkniętych szlaków na pokładzie spalinowego zespołu trakcyjnego Arrivy MR4055/MRD4255. Pociągi projektu Zima, chociaż jak widać na filmie, można śmiało zaryzykować stwierdzenie wiosna odwiedziły wiele zakurzonych, kolejowych zakątków kolejowej mapy Kujaw i Pomorza. Na filmie pociąg specjalny został uwieczniony w Mroczy, Rajgrodzie, Więcborku, Sępólnie Krajeńskim, Chojnicach, Jabłowie, Starogardzie Gdańskim, Szlachcie, Lipowej Tucholskiej, Zaroślu, Leosi, Świeciu Przechowo oraz Terespolu Pomorskim. Serdeczne pozdrowienia dla całej załogi TURKOL-u z podziękowaniem za spotkania i świetną atmosferę na kolejnym zrealizowanym projekcie oraz zapraszam do obejrzenia! 😉🎥

26th-27th February 2022 | I invite you to a nostalgic journey along the forgotten railway routes of the Kujavian and Pomeranian railroads, meandering through the vast and beautiful stretches of Bory Tucholskie forests.😉 The rails, on which the scheduled trains full of travelers wanting to get to the local stations of their towns once rumbled, today are quiet, crooked and covered with a red rust, which effectively reminds us of how much time has passed since those 'golden' times for railways passed. However, thanks to the 'ZIMA 2022' project, it was possible to cover many kilometers of such closed routes again on board the Arriva's MR4055 / MRD4255 diesel multiple unit. Trains of the 'ZIMA' project, although as you can see in the film, you can safely risk the phrase 'spring' instead (zima=winter), visited many rusty, tracks of the railway map of Kujavia and Pomerania. The film shows the special train at Mrocza, Rajgrod, Wiecbork, Sepolno Krajenskie, Chojnice, Jablowo, Starogard Gdanski, Szlachta, Lipowa Tucholska, Zarosle, Leosia, Swiecie Przechowo and Terespol Pomorski. Enjoy watching! 😉🎥

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TRSPomerania: kanał kolejowy z filmami z Pomorza i nie tylko... diesle, elektryki, parowozy, przejazdy windowview i cabview, reportaże, symulatory - to wszystko można znaleźć na kanale TRSPomerania! Jeśli spodobał Ci się powyższy film, zostaw polubienie, subskrybuj i odwiedzaj ponownie po więcej podobnych kolejowych klimatów! :)

TRSPomerania: railway channel with movies from Pomerania (northern Poland) and more... diesel power, electric locomotives, steam heritage trains, windowview and cabview rides, feature&reportage movies and virtual simulators - all that onboard TRSPomerania channel! If you enjoyed watching this movie, hit like & subscribe buttons and come back again for similar content in the future! :)

Subskrybuj, żeby zobaczyć więcej kolejowych filmów: // Subscribe here for more railway videos:
⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩


Odwiedź i polub fanpage na Facebooku: // Visit and like my Facebook page for new videos:
⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩


Zajrzyj i obserwuj na Instagramie: // Visit and follow on Instagram:
⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩ ⇩


#TURKOL #specialtrain #heritagerailway

Spływ Orla 27 04 2024

#spływy, #całoroczne, #zimowe, #kajaki, #winter, #kayaks, #zwałki, #rzeka, #ORLA, #Polska, #kujawsko-pomorskie, #sępoleński, #Więcbork, #nakielski, #Mrocza, #Rościmin, #adrenalina, #endorfiny, #dzika, #natura, #niezapomnianechwile, #wrażenia, #relaks, #wypoczynek, #turystyka, #zwiedzanie, #HAPPYFROG-ROŚCIMIN, #KrajeńskiParkKrajobrazowy, @WieslawGapa,

Film o spływie kajakowym rzeką ORLĄ, na odcinku od siedziby Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku, do Stancy Harcerskiej w Rościminie. Wstrzeliliśmy się z uczniami Koła Turystyczno-Krajoznawczego Technikum Leśnego w Tucholi w ostatni możliwy termin. ORLA na tym odcinku jest możliwa do przepłynięcia okresowo i pomimo tego, że w ubiegłym tygodniu zrobiliśmy rekonesans to przez tydzień ubyło ok. 10 cm wody na odcinku do Runowa Kolinii co przełożyło się na problemy z pokonywaniem przeszkód i zwiększyła się liczba przenosek a co za tym idzie nieprzewidziane opóźnienie. To kolejna rzeka lokalna, którą przepłynęli uczniowie z tego koła. ORLA płynie w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, a ten odcinek, który my przepłynęliśmy w kujawsko-pomorskim w gminie Więcbork i Mrocza. Rzeka jest przepiękna, malownicza. Trasa naszego spływu biegła przez 6 jezior i zakończyliśmy go na jeziorze Rościmin Wieś (pokonaliśmy po drodze jeziora Więcborskie, Więcborskie Młyńskie, Runowskie, Czarmuń Duży, Czarmuń Mały, Rościmin Młyńskie). Spływ rozpoczęliśmy od siedziby Krajeńskiego Parku Krajobrazowego gdzie jego Dyrektor przeprowadził z uczniami pogadankę. Płynąć mogliśmy podziwiać promenadę i Rynek Więcborski, a później plaże miejskie i część agroturystyczną miasta. Za jeziorem Młyńskim minęliśmy już z przenoską jaz na końcu jeziora, leniwie minęliśmy most drogowy a potem to już tylko ćwiczyliśmy pokonywanie przeszkód. Do jeziora Runowskiego zaliczyliśmy też kilka przenosek. Zabawa przednia lecz niestety przez to opóźnił się spływ, który trwał o wiele dłużej niż założyliśmy. Koniec końców zmęczeni ale zadowoleni zakończyliśmy spływ w rzeczonej stanicy. Polecam ten odcinek wszystkim tym co nie boja się przeszkód i uwielbiają nieszablonowe rzeki. Serdecznie polecam tą rzekę i ten jej odcinek do sprawdzenia kajakarzom, którzy pragną przeżyć coś szczególnego.

Turystyka kajakowa - Kurs ITK - Rościmin

Tym razem Krajeński Park Krajobrazowy (woj. kujawsko-pomorskie, środkowa części Pojezierza Krajeńskiego) zwiedzaliśmy z wysokości kajaka. Na kurs Instruktora Turystyki Kwalifikowanej - turystyka kajakowa - licznie przybyli kursanci z okolic Rościmina (pow. nakielski), ale także z Poznania, Olecka, Brzegu czy Warszawy. Aura była dla nas łaskawa, pomimo wcześniejszej prognozy pogody kajakowej, czyli z dołu woda, z góry woda. Spływ odbył się po rzece Orli, która przepływa przez kilka malowniczych jezior - my mieliśmy okazję płynąć: Runowskim Dużym, Czarmuńskim i Rościmińskim Dużym.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy wielu udanych imprez turystyki kajakowej!
Szczególne podziękowania dla Pana Komendanta Stanicy Wodnej w Rościminie.

Shares

x

Check Also

x