10 Best place to visit in Susz Poland

x

Kwidzyn Castle: A Majestic Fortress Through Time! (2024) #kwidzyn #poland #castle

Embark on a captivating journey through history as we explore the magnificent Kwidzyn Castle in Poland. Discover the secrets hidden within its towering walls, from its medieval origins to its role in shaping the nation's past. Immerse yourself in the castle's rich history, admire its stunning architecture, and witness the breathtaking views of the surrounding landscape. Whether you're a history buff or simply seeking a unique adventure, this video will transport you to a bygone era. Don't miss this opportunity to explore the grandeur of Kwidzyn Castle!

One image taken from:

#Kwidzyn #kwidzyncastle #poland #travelvlog #europe #explorepoland #adventure #medieval #architecture
x

Sztum

Sztum (German: Stuhm) is a town in northern Poland in the Powiśle region, located in the Pomeranian Voivodeship. It is the capital of Sztum County, with some 10,141 inhabitants.
x

[4K] POLAND OSTRÓDA CITY CENTER TOUR/WYCIECZKA DO OSTRÓDY/PODRÓŻ

[4K] POLAND OSTRÓDA CITY CENTER TOUR/WYCIECZKA DO OSTRÓDY/PODRÓŻ

MUSIC:

The following music was used for this media project:
Music: Sweet summer pop by chilledmusic
Free download:
License (CC BY 4.0):

#ostróda #podróże #walkingtour #podróżepopolsce #walking #walk #letniastolicawarmiiimazur
x

Ostróda - miasto nad Jeziorem Drwęckim z zamkiem krzyżackim z XIV wieku

Jezioro Drwęckie – jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha. W najszerszej części jeziora znajduje się wyspa Ostrów.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie - świątynia neogotycka.
Od wprowadzenia w 1525 r. reformacji w Prusach Książęcych aż do zniszczenia w 1945 r. był on świątynią ewangelicką. Nabożeństwa dla katolików – głównie dla żołnierzy – w Ostródzie były odprawiane ponownie od 1834 r., zaledwie 2 razy do roku. Wymiary pierwszej świątyni wynosiły 25x16m. Rozbudowa kościoła do obecnej postaci nastąpiła w latach 1910-1913, dodano wówczas wieżę. Po I wojnie światowej wielu katolików przeniosło się do Polski, a w 1924 r. parafię włączono do diecezji warmińskiej.

Parafia Ewangelicko-Metodystyczna Łaski Bożej w Ostródzie
Kościół ewangelicki w Ostródzie – budowla neogotycka, obecnie własność Kościoła ewangelicko-metodystycznego, współużytkowany przez parafię ewangelicko-augsburską.
Po sekularyzacji państwa krzyżackiego i powstaniu Prus Książęcych w 1525 r. stał się ewangelickim i pozostał nim aż do zniszczenia w 1945 r. Po II wojnie św., ponieważ Kościół Ewangelicko-Augsburski cierpiał na brak duchownych, opiekę nad wiernymi przejął Kościół Metodystyczny (obecnie parafia Łaski Bożej), który stał się właścicielem budowli. Po kilku latach odrodziła się parafia ewangelicko-augsburska, która współużytkuje świątynię.

Ratusz - nowy budynek nawiązuje swoim wyglądem do staromiejskiego ratusza po ostatniej przebudowie w 1927 r. Przed zniszczeniem zaraz po II wojnie św., był on jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych obiektów w Ostródzie.

Zamek krzyżacki w Ostródzie
Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z około 1300 r. Była to prawdopodobnie budowla o konstrukcji drewniano-ziemnej i podlegała administracyjnie komturowi dzierzgońskiemu. Nową budowlę obronną wzniesiono w latach 1350–1370, a więc za rządów komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina. Zamek ostródzki nie miał żadnych wież, które w końcu XIVw. były rzadkością w budownictwie krzyżackim. W 1381r. istniały dwie budowle zamkowe, stara i nowa, obie spalone tego roku przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta. Przygotowując się do nowej wojny z Polską, zamek odbudowano w latach 1407–1410 na planie zbliżonym do obecnego, z tym, że lepiej go umocniono, otoczono murem i fosą. Fosa była wypełniona wodą. Zasypano ją dopiero w XVIIIw. Do zamku wjeżdżało się od strony zachodniej przez zwodzony most znajdujący się ponad fosą, następnie przez podwójną bramę wjazdową ostro sklepioną z bloków granitowych. Podzamcze pełniło funkcję ośrodka rzemieślniczo-usługowego, z browarem, młynem, kuźnią. Od strony wschodniej znajdowały się stajnie, szopy i spichlerze. W końcu XIV wieku zamku broniła artyleria. Inwentarze z 1391r. wymieniają jedną dużą puszkę z trzydziestoma kulami kamiennymi i dziesięcioma kamieniami (miara wagi) prochu, trzy małe puszki z sześćdziesięcioma pociskami kamiennymi oraz dwa działa strzelające kulami z ołowiu, których trzysta było w zapasie. Artyleria ta wspomagała wojska krzyżackie w bitwie pod Grunwaldem. Pod zamkiem znajdowały się obszerne piwnice; przyziemia wykorzystywano jako magazyny oraz zbrojownię. Na piętrze mieściła się sypialnia braci zakonnych, jadalnia, wielka sala rycerska (o czterech oknach i trzech drzwiach) oraz kaplica usytuowana w południowym skrzydle. Przy skrzydłach zamku były ganki dla straży, do których wchodziło się z podwórka po schodach. Pod nimi był loch więzienny.
Z zachowanego opisu zamku z połowy XVIIw. wiadomo, że istniały tu także pomieszczenia urzędowe, prochownia, magazyn soli oraz sala sądowa znajdująca się nad główną bramą. Z innego dokumentu (1780) wynika, że zamek miał trzy kondygnacje i trzy główne skrzydła. Do skrzydła południowego dobudowano okrągłą wieżę z kręconymi schodami. Podczas wielkiego pożaru Ostródy w 1788r. wieża i wschodnie skrzydło uległo poważnemu zniszczeniu, w związku z czym rozebrano je, ponieważ groziły zawaleniem. Po pożarze dokonano także poważnych przeróbek w całym zamku, gdyż zmieniła się jego funkcjonalność. Do ocalałego gotyckiego parteru dobudowano wówczas jeszcze jedno piętro i ulokowano tam starostwo, następnie sąd, a ostatecznie mieszkania.
Wewnątrz zamku był dziedziniec zamkowy, nie zabrukowany jeszcze w 1802 r., a wokół niego, przy ścianach zamku, drewniane podcienia kryte gontowym daszkiem. Stropy strychowe i więźba dachowa były drewniane, stropy w piwnicach – ceglane. Zamek znacznie zeszpecono w końcu XIX i początku XXw. W trakcie działań wojennych zamek ucierpiał, zaś po wyzwoleniu miasta w 1945r. został doszczętnie spalony przez Armię Czerwoną. Odbudowa została rozpoczęta w 1974.

Ostróda - miasto nad Jeziorem Drwęckim z zamkiem krzyżackim z XIV wieku
sierpień 2020

#Ostróda
#JezioroDrwęckie
#ZamekKrzyżacki

Wszystkie zdjęcia i nagrania są mojej produkcji.
Nieautoryzowane użycie jest niedozwolone.
x

Kwidzyn | Zima 2022 | Spacer po Kwidzynie | Binaural Audio 🎧 [4k]

Kwidzyn | Zima 2022 | Spacer po Kwidzynie

Kwidzyn to miasto powiatowe w województwie pomorskim, nad Liwą, prawym dopływem Nogatu.
Pomezańskie grodzisko o nazwie Kwedis (w zapisach kronikarskich wymieniana jako Quedin, Queden) istniało w XI wieku. Najprawdopodobniej zostało zniszczone podczas walk toczonych na tych terenach. Osada, została ponownie założona przez zakon krzyżacki w 1233 r. Gród otrzymał prawa miejskie po lokacji na prawie chełmińskim w 1233 lub 1235 r.
Od połowy XIII w. miasto należało do biskupów pomezańskich, a od 1285 r. było siedzibą kapituły biskupstwa, dla potrzeb której wzniesiono w pierwszej połowie XIV w. potężny zamek.
W 1440 r. przedstawiciele pruskiej szlachty i miast ogłosili w Kwidzynie akt erekcyjny Związku Pruskiego konfederację skierowaną przeciwko Krzyżakom. Na mocy postanowień traktatu toruńskiego w 1466 r. Kwidzyn znalazł się w lennych wobec Polski - Prusach Krzyżackich (od 1525 r. Prusach Książęcych). Miasto rozwijało się jako ośrodek handlu na szlaku wiślanym.
Od 1701 r. Kwidzyn był w Królestwie Pruskim.
Położony przy szlaku pocztowym z Berlina do Królewca, rozwijał się głównie jako ośrodek administracyjno - usługowy, a od 2 połowy XIX wieku także jako ośrodek przemysłowy. Mimo silnej akcji germanizacyjnej w mieście i okolicy do I wojny światowej przetrwała liczna ludność polska.
W 1920 roku odbył się tutaj plebiscyt, w wyniku którego pozostał w granicach Niemiec, tym razem jako siedziba rejencji zachodniopruskiej w Prusach Wschodnich.
30 stycznia 1945 roku opustoszały Kwidzyn został zajęty bez walki przez Armię Radziecką i zamieniony w szpital polowy.
Od 1973 r. budowano tu wielkie, obecnie najnowocześniejsze w Polsce, zakłady celulozowo-papiernicze, uruchomione w 1981 r.
Od 1945 roku w granicach Polski.
Od 1999 roku miasto powiatowe w województwie pomorskim.

▪ Program partnerski Ceneo:

▪ Sprzęt do filmowania (linki Ceneo):
Kamera:
Mikrofony:
Aparat video:
Obiektyw:
Gimbal:
Laptop:
Karta Sd:
Dysk zewnętrzny:
Plecak:
Powerbank:

00:00 Kwidzyn
01:00 Spacer po Kwidzynie

#Kwidzyn #spacer #2022

We're arriving Sztum

Sztum (German: Stuhm) is a town in northern Poland in the Powiśle region, located in the Pomeranian Voivodeship. It is the capital of Sztum County, with some 10,127 inhabitants.

Nowe Miasto Lubawskie

Nowe Miasto Lubawskie
HD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy

Music: Łukasz Brzostek from the site:

The Land of Lakes in Poland - My 2nd Hometown | ILAWA POLSKA

The Land of Lakes in Poland - My 2nd Hometown Ilawa
Video available in 4K video resolution for best watching experience!
THANK YOU!

Todays location: Poland 🇵🇱

✅ Support Our Channel


✅ YouTube Startup Advice


✅ Advertisements for your Business


✅ Subscribe:


✅ Became a member!


✅ Get TheMonkeys T-Shirt


✅ Email:
mrmrsmonkeys@gmail.com

✅ Follow us on Instagram


Thank you!

#Poland #themonkeys #dailyvlog
© TheMonkeys

Local Guide to Lodz: Must see places, Insider tips and much more

Let's visit Lodz, the second biggest cities in Poland.
Our guide will be the local - Marta from Coachsurfing.

We're talking about the city, interesting places, activities, food and many others.

Link to Marta's Instagram: @_travelistka_
Link to Marta's YouTube:

***

⏰Timetable⏰

00:00 - Intro
01:01 - Meet Marta
01:30 - Księży Młyn
03:07 - Cinema Museum and Park Źródliska
04:47 - Talking about Marta's hobby
06:29 - Manufaktura
09:40 - Piotrkowska street
10:50 - Outro

***

In the Like a Local channel you will meet interesting people, learn about their passions and discover extraordinary places that are sometimes closer than we think.

❤ Want to support this Channel?

✅ Subscribe, 👍 Like and ⏩ share with Your travel Friends.
🔥It really helps me a lot❗

***

Beautiful lakeside in Poland

Lake in Mazury region, Poland. Mazury is a very popular tourist destination called the land of great lakes and the wonder of nature. It is the 14th most beautiful land in the world.
x

Iława Główna a classic railway station waiting area #polska

PKP Intercity IC | Polish Railways | #Polska

Let me show you the Polish Shark DMU (x3) 🦈 or the 'Pesa Link' which is it's real name - Departure -

Modern train designs often leave a lot to be desired for, but this relatively new DMU, by Polish manufacturer 'Pesa', actually looks very unique and great in my opinion!

It can't be too much of a mystery why these units are nicknamed the Polish sharks 🦈 as they're fronts kinda resemble the animals nicknamed after, and I personally find that to be an amazing style choice!

Taking you back to last summer, this was the first capture I took upon arriving in Berlin. Being the only multiple units I came along this trip, it instantly gave me three units in one service! How lucky!

Some of you might recognize this design, as DB also has a few under their belt under the classification Baureihe 632. Fitted in DB Regio red, with the dark grey faces to finish their look. In my opinion those are the best looking Pesa Links, but these 'Niederbarnimer Eisenbahn' (NEB) units are pretty nice as well!

I hope you enjoy. 🦈🦈🦈

Iława. Radomno - trasa

InfoWyprawa 4.

Ostróda - ul. Grunwaldzka 19G - 200 metrów nad NEO KOMPUTER (2018-10-06) 4K

Ostróda - ul. Grunwaldzka 19G - 200 metrów nad NEO KOMPUTER (2018-10-06) 4K

Subskrybuj mój kanał, nie przegapisz nowych filmów z Ostródy i okolic.






Muzyka: Freedom Trail Studio - Walking in Line
x

Worki z pieniędzmi. Straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa zajmowała się nabywaniem, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem papierosów i suszu tytoniowego na ogromną skalę. Swoim przestępczym działaniem spowodowali straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Członkowie nielegalnego procederu sprowadzali tytoń z Czech oraz z południa Polski, przewozili go do województwa zachodniopomorskiego i tam zajmowali się dalszą dystrybucją. Ponadto grupa pozyskiwała papierosy przemycone z Białorusi oraz produkowała własne nielegalne wyroby tytoniowe i wprowadzała je do obrotu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej 2 lutego zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze użytkowane przez 4 mężczyzn i kobietę, mieszkańców województwa wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się: nabywaniem, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem oraz sprzedażą nielegalnych wyrobów tytoniowych. Wobec członków grupy w wieku od 40 do 55 lat zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

To nie pierwsze zatrzymania w tej sprawie. W 2020 roku na gorącym uczynku zatrzymano 8 osób, w tym organizatora. Natomiast w styczniu br. do sprawy zatrzymano 12 osób. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG od początku śledztwa (grudzień 2018 r.) na poczet przyszłych kar zabezpieczyli środki pieniężne w kwocie 3,6 mln zł oraz 6 pojazdów o wartości ponad pół miliona złotych. Ujawnili nielegalne papierosy i susz tytoniowy o wartości ponad 5,6 mln. zł.

Przed sądem stanie 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkim grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a liderowi nawet 10 lat.








► Podobało się ? Zostaw łapkę w górę, skomentuj, udostępnij!
@TVREGIONALNA24.PL REGIONALNA TELEWIZJA INTERNETOWA

👉 WIĘCEJ TAKICH FILMÓW? KLIKNIJ TU -
👉 Kamera Przekop Mierzei Wiślanej
👉 SUBSKRYBUJ KANAŁ:
👉 Dowiedz się więcej:

Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:

Закопане | Место счастливых людей

Закопане - Самый популярный зимний курорт в Польше.🏂🏻 🇵🇱
Проверим и сравним с Швейцарскими 🇨🇭, кстати два выпуска с Швейцарких Альп по ссылкам ниже:👇
Швейцария. Альпы в канун Рождества -
Швейцария. Лучшая страна для жизни ? -

Тайм-коды:
0:00 Анонс
0:45 Начало
2:13 Snowlandia Снежный лабиринт
3:49 Гастрономический блок
5:14 Пешеходная тропа Doliny Białego
10:12 Willa Przy Skoczni Рум-тур
11:25 Центральная улица Krupówki
12:31 Гастрономический блок
13:32 Утро в Закопаном
14:33 Катание на борде
17:08 Финал


Координаты:
Snowlandia Снежный лабиринт - 49°16'52.3N 19°57'45.7E
Пешеходная тропа Doliny Białego - 49°16'30.5N 19°57'26.2E (используйте указатели на маршруте)
Willa Przy Skoczni - 49°16'56.6N 19°57'55.9E
Центральная улица Krupówki - 49°17'38.1N 19°57'13.4E
Горнолыжные трассы Nosal - 49°17'01.9N 19°59'09.5E

Если понравилось видео – подписывайся на канал.
Путешествуй вместе снами !

Мой Instagram –
Мой Facebook –
Instagram Саши –



#закопане #zakopane #nosal #Польша #Polska #Poland #горнолыжныйкурорт #snowlandia

Rowerem przez Pojezierze Iławskie 30km #4

Iława-Szeplerzyzna-Radomek-Karaś-Wikielec-Iława-Kamionka-Iława

Olsztyn & Iława 2020

Film z wakacji z podróży po Polsce.
Odwiedzone miejsca to Olsztyn, Iława, czyli obszar Warmii i Mazur
Film nagrany kamerą GoPro oraz iphonem

Edit:
- Adobe Premiere Pro CC 2020 by Movieyourself.pl

Miniaturowe pociągi na mojej makiecie PKP Terespol.

-------------------------LINK DO KANAŁU:

Przejazdy pociągów na mojej makiecie H0

Dzięki za oglądanie!

Shares

x

Check Also

x