This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Ścinawa Poland

x

Dawny Browar Maxa Kieselbacha w Ścinawie - Miejsca Zwiedzone #15 #Ścinawa

W dzisiejszym krótkim filmie słów parę o dawnym browarze Maxa Kieselbacha w Ścinawie (Steinauer Stadtbrauerei Max Kieselbach) a obecnie Zakładzie Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Ścinawa. Serdecznie zapraszam :) #Ścinawa
x

Most Pilchowicki z lotu ptaka w 4K | Pilchowicki Bridge in Poland 4K

W ostatnim czasie głośno jest o moście kolejowym nad Jeziorem Pilchowickim, który ma ponoć zostać wysadzony w powietrze w kolejnej odsłonie kultowej serii filmów pt. Mission: Impossible. Z tą ponad stuletnią przeprawą wiąże się największa klęska żywiołowa, jaka nawiedziła Karkonosze.

Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim nie jest zwyczajnym mostem, jak każdy inny. Wiąże się z nim historia dramatycznej klęski żywiołowej, największej jaka nawiedziła ten zakątek Dolnego Śląska.

Jego budowa w 1905 roku była następstwem wznoszenia położonej nieopodal zapory wodnej, do dziś chroniącej brzegi Bobru przed powodziami, które w przeszłości okazywały się katastrofalne w skutkach.

Zapora budowana była od 1902 roku przez kolejnych 10 lat. Prace budowlane przeciągały się z powodu trzykrotnego podmywania dołu fundamentowego przez wezbrane wody rzeki. Most był kluczowym elementem, ponieważ stanowił jedyny dojazd do zapory.

Bez niego nie byłaby możliwa ani budowa, ani też eksploatacja tej najwyższej zapory kamiennej i łukowej w Polsce, za sprawą której powstało Jezioro Pilchowickie. W 1912 roku na uroczyste otwarcie 151-metrowej długości mostu, jednego z obecnie najwyższych w kraju, przybył sam cesarz Wilhelm II.

Zapora powstała, aby nie powtórzyła się powódź, jaka w 1897 roku szalała w dorzeczu Bobru. Doszło do niej po kilkudniowych wyjątkowo obfitych opadach deszczu, jakie nawiedziły Karkonosze. Największa ulewa przeszła nad górami i Kotliną Jeleniogórską 29 lipca.

Jak podają historyczne zapiski meteorologiczne, spadło wówczas co najmniej 345 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. To wielokrotnie więcej niż potrzeba, aby doszło do masowej powodzi. Deszczówka zeszła w impetem z gór w doliny wezbranymi rzekami.

Pod wodą znalazło się wiele miejscowości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Domy zatopione były po same dachy, a ludzie byli porywani przez rwące nurty. Szkody były przeogromne. Zniszczone budynki, drogi, tory kolejowe, mosty, obwałowania i pola uprawne.

Powodzie nawiedzały rejon zapory i mostu jeszcze sześciokrotnie, ostatnio dokładnie w 100. rocznicę historycznej klęski żywiołowej. Skutki powodzi z 1997 roku zostały dzięki niej ograniczone.

W mediach pojawiła się w ostatnim czasie wiadomość, że most kolejowy zostanie wysadzony podczas kręcenia kolejnego już filmu z serii pt. Mission: Impossible. Wiosną most wizytowany był przez reżysera, a we wrześniu ma przybyć sam Tom Cruise, odtwórca głównej roli.

Ekipa zapewnia, że nie ma zamiaru naruszać fundamentów mostu, a jedynie uszkodzić stalową konstrukcję, by później partycypować w jej odbudowie dla Kolei Dolnośląskich, które planują w przyszłości przywrócenie ruchu na nieczynnej od 3 lat linii kolejowej nr 283.

Most przetrwał wieje zawirowań historii. Nie jest to wcale pierwsza próba jego wysadzenia. W 1945 roku nie udało się to Niemcom. Być może wpisanie go do rejestru zabytków sprawi, że przeprawa znów uniknie destrukcji, a wkrótce każdy z nas będzie mógł się po niej przejechać pociągiem podziwiając zapierające dech widoki, które możecie zobaczyć na powyższym filmie z lotu ptaka.

**************

Dziękujemy za obejrzenie filmu! Nie zapomnij zasubskrybować kanału TwojaPogoda.pl oraz koniecznie zostaw łapkę w górę i komentarz.

Więcej filmów 4K:
Facebook:
Instagram:
x

Pociąg KD relacji: ŚCINAWA - WROCŁAW GŁÓWNY minął stację Wrocław - Pracze

Pociąg Kolei Dolnośląskich relacji: Ścinawa- Wrocław Główny, minął przed chwilą stacje Wrocław Pracze.
#inshot
x

Wysadzony most kolejowy w Kruklankach

Tuż przed wycofaniem się wojsk niemieckich w 1945 roku most w Kruklankach został zaminowany. Ładunki wybuchowe założono w środkowym filarze mostu, a detonator umieszczono w schronie na górującym nad konstrukcją wzgórzu, łącząc je ze sobą za pomocą zakopanego w ziemi i zamaskowanego kabla. Niemcy nie zdążyli go jednak wysadzić, a przybyła w ślad za nimi Armia Czerwona nie odkryła ani trotylu w filarze, ani zapalnika w bunkrze. Most został wysadzony 8 września 1945 roku, jednak nie wiadomo, kto i dlaczego to zrobił, ponieważ szyny i nawierzchnię z prawie wszystkich lokalnych linii kolejowych, w tym i z połączenia Kruklanki-Olecko, zrabowano między marcem a czerwcem, więc sam most był już nieużytkowany przez pociągi. Według ludowego przekazu uczynili to sami mieszkańcy Kruklanek, którzy rozsierdzeni szabrownictwem Czerwonoarmistów, postanowili zniszczyć most, aby uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić, wywóz majątku i mienia pociągami do ZSRR.

W wyniku eksplozji istnieć przestały dwa środkowe filary i trzy przęsła. Dodatkowo wybuch zniszczył oba przyczółki mostu. Zachodnie przęsło i filar dość dobrze zniosły wybuch i pozostały w nienaruszonym stanie, natomiast wschodnie przęsło uległo załamaniu w połowie, a w wyniku prawie całkowitej destrukcji podtrzymującego go filaru oparło się na jego zgliszczach, praktycznie dotykając ziemi. Gruz powstały po wybuchu do dziś spoczywa tam, gdzie upadł, a fragmenty spoczywają nawet na dnie Sapiny.

Tyle znajdziemy w Wikipedii. My usłyszeliśmy tą historię, którą Wikipedia określa jako ludowy przekaz -)
x

Ścinawa. Start śmigłowca LPR

Rowerzysta został potrącony koło bazaru w Ścinawie. Śmigłowcem LPR został przetransportowany do Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy.
Rowerzysta jechał ul. Jagiełły. Miał skręcać na bazar, kiedy uderzył w niego citroen C2. Około 60-letni mężczyzna jest solidnie poobijany. Lekarz pogotowia ratunkowego po badaniach zdecydował, że poszkodowanego najbezpieczniej będzie przetransportować do szpitala, śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Śmigłowiec lądował na ścinawskich błoniach, tuż obok miejsca gdzie doszło do potrącenia. Dzięki śmigłowcowi poszkodowany w ciągu około 10 minut trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy.
Na razie nie wiadomo który z kierujących nie zachował ostrożności. Wiadomo, że rowerzysta skręcał na bazar w Ścinawie i w tym momencie został potrącony przez citroena C2, który go wyprzedzał.
Citroen jechał w kierunku ul. Kościuszki. W pojeździe uszkodzenia są z prawej strony – urwane jest lusterko, uszkodzona lampa ze zderzakiem urwane, a na przedniej szybie jest wgniecenie. Na ulicę wysypał się winogron, który wiózł rowerzysta. - Autem kierowała 23 letnia kobieta – informuje Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji.

Co było za tymi drzwiami? 🤔 #shorts #urbex

Zalew Supraśl 11.07.2021r.

█▬█ █ ▀█▀ | Skład specjalny (ToWos!!) | 163 035-9 + 753 774-9 ČD Cargo + Metro Škoda Varsovia!!!

163 035-9 oraz 753 774-9 prowadzą jedeną z 37 jednostek serii šᴋᴏᴅᴀ ᴠᴀʀsᴏᴠɪᴀ i przyjeżdżają przez stację Kuźnia Raciborska.
Nagranie z 15.08.22r.

Czchów - Tymowa - Ponti Street Video

#street #streetview #bike #road #widok #fpv #videoclip #playlist #tourism #turystyka #rower #polska #rynek
Ten film jest częścią projektu Ponti Street Video - nowy wymiar widoku ulicy.

Kliknij link by nawigować film za pomocą zsynchronizowanej mapy.

Po kliknięciu dodatkowo:
- dodaj podkład muzyczny do filmu,
- przeszukuj dostępne zasoby z podziałem na województwa, krainy i kategorie miejsc,
- twórz własne playlisty na podstawie wyszukanych wyników,
- dopasuj czasy odtwarzania poszczególnych pozycji z playlisty.

Obecnie system zawiera ponad 2800km tras, o łącznym czasie odtwarzania ponad 117 godzin.

Pierwszy seryjny byk ET22-003 z talbotami, ET41-113 również z talbotami oraz luzak ET22-1157

W dzisiejszym filmie zobaczycie składy towarowe i luzaka. Materiał zawiera pociągi łapane w czerwcu.
Na początek ET22-1157 luzem jedzie od strony WPB. Godzina 18.53.
Pół godziny później w kadr sam wepchnął się można by powiedzieć zabytkowy byk - ET22-003 w urzekającym malowaniu. Niski numerek świadczy o tym, że ten okaz jest najstarszym jeżdżącym egzemplarzem ET22, a jednocześnie pierwszym egzemplarzem seryjnym. Wyprodukowano go w 1971 roku. Godzina 19.32
Oba powyższe łapane 28.06.2019
Przenosimy się na wieczorną Warszawę Gdańską. Przez peron 3 przejeżdża ET41-113 ze składem talbotów. Godzina 23.32, dnia 14.06.2019
x

KD linia D2: Wrocław Główny - Brzeg Dolny - Wołów - Ścinawa - Głogów CABVIEW

Nie mieliście jeszcze okazji przejechać się z KD z Wrocławia do Głogowa przez Wołów i Ścinawę? Nic straconego! Zapraszamy na pachnące nowością nagranie z kabiny maszynisty z ww. trasy. Gotowi? Proszę wsiadać, drzwi zamykać! Odjazd! :)
#KolejeDolnośląskie #Nadodrzanka #cabview

Więcej informacji:





======================================
Koleje Dolnośląskie S.A.
Kolejowa 2 (dworzec kolejowy Legnica)
59-220 Legnica, Polska
+48 76 742 11 12 (infolinia)
+48 76 753 61 00 (sekretariat)

THE MOST BEAUTIFUL CITY IN THE WORLD? | GDAŃSK

Gdańsk is a very beautiful city. Like if you enjoy this video!!!

Zlot Brodaczy

Zlot Brodaczy Bydgoszcz czerwiec 2018, tym razem 106 uczestników i rekord ubiegłoroczny 156 brodaczy (też bydgoski) nie został pobity

Lubin Rynek - Sierpień 2020 (Lubin City Market August 2020)

CABVIEW #1 || Wrocław Psie Pole - Malczyce || Timelapse

Zgodnie z obietnicą wstawiam cabview z trasy Wrocław Psie Pole - Malczyce. Mam nadzieję, że się spodoba. Jeśli tak, to dajcie znać czy nagrywać następne ;)


Z góry przepraszam za jakość, ale niestety rozmiar tego materiału mocno mnie przerósł... Na ponad 50gb filmu nie byłem zbytnio przygotowany i zamiast 4K musiałem okroić do 1080p... Następnym razem będę wiedział co się święci;)



Filmy są moją własnością i posiadam do nich wszelkie prawa autorskie. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione!!!



•Linia kolejowa nr. 143•


0:00 Wrocław Psie Pole

1:17 Wrocław Sołtysowice

2:18 Wrocław Nadodrze

4:32 Wrocław Szczepin


•Łącznica nr. 752 Popowice - Gądów•


4:50 LCS Popowic

5:15 Wrocław Gądów


•Linia kolejowa nr. 759•


7:37 Wrocław Nowy Dwór


•Linia kolejowa nr. 275•


9:14 Wrocław Żerniki

10:37 Wrocław Leśnica

14:59 Mrozów

15:50 Miękinia

17:30 Przedmoście Święte

18:35 Środa Śląska

20:25 Malczyce [koniec trasy]



Muzyka:

1. The Echelon Effect - Your First Light My Eventide

2. Joe Wants Eternity - From Embrace to Embrace

3. Be Mine - Ofenbach

4. Tuesday - Danelle Sendoval

5. Wonders - Michael Patrick Kelly
x

Ten klasztor jest jak statek kosmiczny! Podróż przez Śląsk wzdłuż rzeki ODRY

Zapraszamy na drugi odcinek relacji z naszej podróży wzdłyuż Odry z Nowego Warpna do Gliwic. Co Waszym zdaniem będzie największym hitem odcinka? Lubiąż? Brzeg a może Łabędy? :)

Partnerem odcinka jest POLSKA. Czyli Polska Organizacja Turystyczna, organizator konkursu na Najlepsze Produkty Turystyczne

książka Śląskie do odkrycia:

- Kupując nasze książki, wspierasz nas i naszą pracę ►
- Zobacz naszego bloga ►
- Nasz FACEBOOK ►
- Nasz INSTAGRAM ►
- Kup bilety wstępu do atrakcji ►
- Zarezerwuj hotele z tego link (również wspiera nasz kanał) ►

Montaż: Dominik Walicki

SPIS TRESĆI:
Początek 0:00
Bytom Odrzański i okolice 1:40
Głogów i Ścinawa 2:53
Opactwo w Lubiążu 6:45
Brzeg Dolny 10:45
Wrocław 11:24
Brzeg 17:38
Opole i okolice 20:00
Krapkowice 23:15
Kraina Górnej Odry 25:30
Rejs Kanałem Gliwickim 30:00

Zamek Sarny i 4 szczyty Korony Gór Polski w Kotlinie Kłodzkiej 🏔️🏰🏔️

To były owocne ferie zimowe. Nocując w pięknym i klimatycznym Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, zdobyliśmy aż 4 szczyty Korony Gór Polski. W Kotlinie Kłodzkiej jest wiele pasm górskich, więc z powodzeniem wdrapaliśmy się na nietrudne, często dla całych rodzin wierzchołki. A były to Orlica w Górach Orlickich, Jagodna w Górach Bystrzyckich, Wielka Sowia w Górach Sowich i Kłodzka Góra w Górach Bardzkich.

#zameksarny #kotlinaklodzka #góry

Więcej na naszym blogu:

Spis treści:
00:00 - Wstęp
00:33 - Orlica, Góry Orlickie
03:01 - Zamek Sarny
05:31 - Wielka Sowa, Góry Sowie
08:27 - Zamek Sarny
10:00 - Jagodna, Góry Bystrzyckie
12:00 - Kłodzka Góra, Góry Bardzkie

-------
Muzyka:
Mapy: openstreetmap.org
-------
Chcesz nas wesprzeć?
➡ Zostaw łapkę w górę i subskrybuj!
➡ Postaw nam kawę:
➡ Zamów nocleg:

Blog ➡
Facebook ➡
Instagram ➡
Aplikacja ➡

Tymowa - Ponti Street Video

#street #streetview #bike #road #widok #fpv #videoclip #playlist #tourism #turystyka #rower #polska #rynek
Ten film jest częścią projektu Ponti Street Video - nowy wymiar widoku ulicy.

Kliknij link by nawigować film za pomocą zsynchronizowanej mapy.

Po kliknięciu dodatkowo:
- dodaj podkład muzyczny do filmu,
- przeszukuj dostępne zasoby z podziałem na województwa, krainy i kategorie miejsc,
- twórz własne playlisty na podstawie wyszukanych wyników,
- dopasuj czasy odtwarzania poszczególnych pozycji z playlisty.


00:00 - Zjazd do Tymowej,
02:31 - Tymowa,
03:14 - Tymowa - kościół,

Obecnie system zawiera ponad 2800km tras, o łącznym czasie odtwarzania ponad 117 godzin.

Prochowice | Wiosna 2022 | Spacer Prochowice | Binaural Audio 🎧 [4k]

Prochowice | Wiosna 2022 | Spacer Prochowice

Prochowice to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie legnickim, nad rzeką Kaczawą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Prochowice.

Lokalny ośrodek w regionie rolniczym na skraju Wysoczyzny Średzkiej i Pradoliny Wrocławskiej, nad Kaczawą, w pobliżu jej ujścia do Odry, na pn.wsch. od Legnicy.

Pierwotnie nazywały się Parchowice, najdawniejszy zapis nazwy pochodzi z 1217 r., stąd późniejsza niemiecka nazwa Parchwitz. Od 1248 r. należały do księstwa legnickiego (później legnicko - wrocławskiego, legnicko - brzeskiego, lenna korony czeskiej). W 1280 r. Prochowice otrzymały prawa miejskie, potwierdzone w 1293 r.

Rozwijały się jako ośrodek handlu, w miejscu dogodnej przeprawy przez Kaczawę, przy szlaku handlowym z Wrocławia do Głogowa i Frankfurtu.

W 1374 r. uzyskały monopol na handel solą.

W 1526 r. miasto, wraz z całym czeskim Śląskiem, dostało się pod panowanie Habsburgów austriackich, a po śmierci w 1675 r. ostatniego księcia legnicko - brzeskiego pod ich bezpośrednią władzę.

W 1742 r. znalazło się w granicach Prus. Na przełomie XIX i XX w. miasto uzyskało połączenie kolejowe, powstały zakłady przemysłowe, głównie przetwórstwa produktów rolnych (browary, gorzelnie, fabryka konserw, garbarnia).

00:00 Prochowice

#Prochowice #spacer #2022

Co zrobił Ksawery za Łękanowem

500m Od Łękanowa w kierunku Naratowa odważny kierowca podczas wichury stracił reklamę wraz z przyczepką.

Shares

x

Check Also

x

Menu